Jak zapobiec płaskiej główce u niemowlęcia?

niedziela 23 kwietnia 2017
  • Jak zapobiec płaskiej główce u niemowlęcia? (fot. foter.com)
    Jak zapobiec płaskiej główce u niemowlęcia? (fot. foter.com)
Położna Danuta Przybyłko odpowiada na kolejne pytanie naszych czytelników. Tym razem rozwiewa obawy dotyczące odkształcania się główki niemowlęcia.

Pani Renata z Czeladzi pisze: Moja miesięczna córeczka jest bardzo spokojna i grzeczna. Dużo śpi i leży. Obawiamy się z mężem o jej główkę, by nie odkształciła się od ciągłego leżenia. Póki co, ani pediatra ani położna nie zauważyli niczego niepokojącego. Chcielibyśmy jednak wiedzieć czy możemy w jakiś sposób zapobiec brzydkiemu kształtowi główki naszej córeczki.

Odpowiedź: Po porodzie naturalnym noworodek ma główkę wydłużoną i stożkowatą - to dzięki temu, że kości czaszki nie są ze sobą zrośnięte i w czasie, gdy dziecko przemieszcza się przez kanał rodny, zachodzą na siebie. Z kolei niesymetryczny kształt główki noworodka jest często efektem asymetrii ułożeniowej płodu.

Aby zmniejszyć spłaszczenie główki dziecka należy pod nadzorem kłaść dziecko na boku lub na brzuchu. Jeżeli nosimy dziecko na rękach, głowa powinna być podtrzymywana całą dłonią. Początkowo najlepszą pozycją noszenia dziecka jest takie ułożenie, w którym głowa niemowlęcia spoczywa w zgięciu łokciowym.

Kości czaszki zrastają się stopniowo do końca 3. roku życia. Główka dziecka osiąga wtedy 80-90 procent obwodu głowy dorosłego człowieka. Wcześniej zarastają się ciemiona tylne (około 6. tygodnia życia) oraz przednie (około 1.5. roku życia). W międzyczasie rozwój ruchowy dziecka pozwala na samodzielne przekładanie główki w czasie snu. Z powodu niedoboru witaminy D kości czaszki rozmiękają i wtedy, jeżeli dziecko śpi wyłącznie na plecach, może wystąpić spłaszczenie potylicy. Obecnie wszystkim dzieciom jest suplementowana witamina D, która zapobiega występowaniu tych objawów.

Proszę pamiętać, że bardzo ważne jest kładzenie dziecka od pierwszych dni życia na brzuchu, by mogło ćwiczyć mięśnie szyi i karku. Na każdej wizycie kontrolnej u pediatry powinien być mierzony obwód główki. Jeżeli obwód główki rośnie prawidłowo nie ma powodu do niepokoju.

*Danuta Przybyłko - położna z Dąbrowy Górniczej z 35-letnim doświadczeniem, która w 2017 roku otrzymała tytuł Położnej na Medal w województwie śląskim.

Kategoria: Porady ekspertów

Zobacz także

Wieś to dla dzieci bardzo dobre miejsce na spędzenie wakacji (fot. sxc.hu)

Agroturystyka to bardzo popularna forma spędzania wakacji, szczególnie dla rodzin z malutkimi dziećmi.  Przebywanie w czystym środowisku, na łonie natury, z daleka od miastowego hałasu i brudu, może bardzo pozytywnie wpłynąć na całą rodzinę. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Wakacje na wsi - co warto wiedzieć?