Czy dziecko karmione piersią może mieć nadwagę?

wtorek 2 stycznia 2018
  • Dzieci karmione piesią między 3. a 6. miesiącem życia mogą mieć nadwagę (fot. pixabay)
    Dzieci karmione piesią między 3. a 6. miesiącem życia mogą mieć nadwagę (fot. pixabay)
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Dziecko na takiej diecie jest zdrowsze i lepiej się rozwija. Dlaczego zatem niektóre niemowlaki karmione naturalnie są grubsze od swoich rówieśników karmionych mlekiem modyfikowanym? Czy mlekiem z piersi można przekarmić malucha? Na te pytania odpowiada „Położna na Medal” Danuta Przybyłko.

Dzieci powinno się karmić wyłącznie piersią (nie dokarmiać, nie dopajać nawet wodą) do 6. miesiąca życia. To zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu pierwszego i drugiego oraz otyłości. Piersią karmimy „na żądanie”, kiedy dziecko chce, ale nigdy nie na siłę.

Dziecko na piersi przybiera na wadze szybciej

W ciągu pierwszych 2-3 miesięcy maluchy karmione naturalnie przybierają na wadze szybciej niż ich rówieśnicy karmieni mlekiem modyfikowanym. U dzieci karmionych piersią przyrost wagi kształtuje się następująco: od narodzenia do 3. miesiąca życia - 150-200 gramów tygodniowo, między 3. a 6. miesiącem życia - 100-150 gramów na tydzień, między 6. a 12. miesiącem życia - 70-90 gramów tygodniowo. Niektóre dzieci w okresie miedzy 3. a 6. miesiącem życia mają lekką nadwagę. Wynika to z tego, że pokarm kobiecy buduje tzw. brunatną tkankę tłuszczową, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie w celu utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Tłuszczyk ten znika najczęściej wtedy, gdy dziecko zaczyna chodzić. Inaczej jest w przypadku sztucznych mieszanek mlecznych, które budują białą tkankę tłuszczową.

Pamiętajmy o zdrowych nawykach żywieniowych

Około 7. miesiąca życia rozszerzamy dietę dziecka, pamiętając o tym, by nie wprowadzać złych nawyków żywieniowych. Słodkie kaszki i soczki nie są dobrym pomysłem na początek. Najlepsza do picia jest woda, a kaszka najlepiej naturalna – dziecko nie zna słodkiego smaku, dlatego nie trzeba jej dosładzać. Mamy, które przechodzą w tym czasie całkowicie na karmienie sztuczne, powinny dokładnie zapoznać się z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniach mieszanek mlecznych i nie stosować już metody „na żądanie”. Produktami niepożądanymi są słodycze, chipsy i słodkie napoje gazowane. Nie możemy na sto procent powiedzieć że dziecko karmione do 6. miesiąca życia wyłącznie piersią nie będzie nigdy otyłe. Ewentualna otyłość uzależniona jest od sposobu żywienia w kolejnych latach, dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta już od najmłodszych miesięcy życia dziecka.

*Danuta Przybyłko - położna z Dąbrowy Górniczej z 35-letnim doświadczeniem, która w 2017 roku otrzymała tytuł Położnej na Medal w województwie śląskim.

Kategoria: Porady ekspertów