Czy dziecko karmione piersią może mieć nadwagę?

wtorek 2 stycznia 2018
  • Dzieci karmione piesią między 3. a 6. miesiącem życia mogą mieć nadwagę (fot. pixabay)
    Dzieci karmione piesią między 3. a 6. miesiącem życia mogą mieć nadwagę (fot. pixabay)
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Dziecko na takiej diecie jest zdrowsze i lepiej się rozwija. Dlaczego zatem niektóre niemowlaki karmione naturalnie są grubsze od swoich rówieśników karmionych mlekiem modyfikowanym? Czy mlekiem z piersi można przekarmić malucha? Na te pytania odpowiada „Położna na Medal” Danuta Przybyłko.

Karmienie piersią jest najzdrowszą, najwygodniejszą i najtańszą metodą żywienia niemowląt. Dzieci powinno się karmić wyłącznie piersią (nie dokarmiać, nie dopajać nawet wodą) do 6. miesiąca życia. To zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu pierwszego i drugiego oraz otyłości. Piersią karmimy „na żądanie”, kiedy dziecko chce, ale nigdy nie na siłę.

Dziecko na piersi przybiera na wadze szybciej

W ciągu pierwszych 2-3 miesięcy maluchy karmione naturalnie przybierają na wadze szybciej niż ich rówieśnicy karmieni mlekiem modyfikowanym. U dzieci karmionych piersią przyrost wagi kształtuje się następująco: od narodzenia do 3. miesiąca życia - 150-200 gramów tygodniowo, między 3. a 6. miesiącem życia - 100-150 gramów na tydzień, między 6. a 12. miesiącem życia - 70-90 gramów tygodniowo. Niektóre dzieci w okresie miedzy 3. a 6. miesiącem życia mają lekką nadwagę. Wynika to z tego, że pokarm kobiecy buduje tzw. brunatną tkankę tłuszczową, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie w celu utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Tłuszczyk ten znika najczęściej wtedy, gdy dziecko zaczyna chodzić. Inaczej jest w przypadku sztucznych mieszanek mlecznych, które budują białą tkankę tłuszczową.

Pamiętajmy o zdrowych nawykach żywieniowych

Około 7. miesiąca życia rozszerzamy dietę dziecka, pamiętając o tym, by nie wprowadzać złych nawyków żywieniowych. Słodkie kaszki i soczki nie są dobrym pomysłem na początek. Najlepsza do picia jest woda, a kaszka najlepiej naturalna – dziecko nie zna słodkiego smaku, dlatego nie trzeba jej dosładzać. Mamy, które przechodzą w tym czasie całkowicie na karmienie sztuczne, powinny dokładnie zapoznać się z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniach mieszanek mlecznych i nie stosować już metody „na żądanie”. Produktami niepożądanymi są słodycze, chipsy i słodkie napoje gazowane. Nie możemy na sto procent powiedzieć że dziecko karmione do 6. miesiąca życia wyłącznie piersią nie będzie nigdy otyłe. Ewentualna otyłość uzależniona jest od sposobu żywienia w kolejnych latach, dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta już od najmłodszych miesięcy życia dziecka.

*Danuta Przybyłko - położna z Dąbrowy Górniczej z 35-letnim doświadczeniem, która w 2017 roku otrzymała tytuł Położnej na Medal w województwie śląskim.

Kategoria: Porady ekspertów