Gwiazdy zamiast GPS, czyli nowy seans w planetarium

czwartek 29 stycznia 2015
  • Co było, gdy nie było GPS? Tego dowiedzą się uczestnicy nowego seansu w Planetarium Śląskim (fot. mat. prasowe)
    Co było, gdy nie było GPS? Tego dowiedzą się uczestnicy nowego seansu w Planetarium Śląskim (fot. mat. prasowe)
Kiedy: 
  • sobota 31 stycznia 2015 - sobota 28 lutego 2015
Gdzie: Chorzów
Marco Polo opłynął pół świata nie korzystając z GPS, podobnie jak Krzysztof Kolumb. Nawigacji satelitarnej nie potrzebował również Charles Lindbergh w czasie pierwszego w historii lotu z Ameryki do Europy. Wystarczyły im gwiazdy.

O orientacji za pomocą ciał niebieskich opowiada najnowszy seans w Planetarium Śląskim „Gwiazdy dla opornych - gdy nie było GPS”. Czy w czasach internetu i GPS niebo jest nam tak samo bliskie jak kiedyś? Czy odnajdziemy drogę, gdy pewnego dnia przestaną działać nowoczesne gadżety? Na te pytania ma odpowiedzieć najnowsza produkcja chorzowskiego planetarium. Jej pomysłodawcą jest Jerzy Kuczyński, fizyk, a zarazem kapitan żeglugi. Przy tworzeniu widowiska pomogli mu Jarosław Juszkiewicz z Radia Katowice i Stefan Janta, wicedyrektor planetarium.

Podczas trwającego prawie godzinę pokazu widzowie nauczą się rozróżniać gwiazdy, za pomocą których można orientować się w przestrzeni. Premiera seansu odbędzie się 31 stycznia o godzinie 13. W kolejnych tygodniach projekcje będą powtarzane wielokrotnie. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.planetarium.edu.pl. Zwykły bilet wstępu kosztuje 12 złotych, a ulgowy 6 zł.

Kategoria: Wydarzenia