Spóźnisz się z nadaniem imienia dziecku – zrobi to za ciebie urzędnik

poniedziałek 8 czerwca 2015
  •  Od 1 marca 2015 r. urzędnik USC ma prawo nadać imię dziecku, gdy jego rodzice nie dopełnią tego obowiązku w ciągu 21 dni od jego urodzenia (fot. mat. usc.um.warszawa.pl)
    Od 1 marca 2015 r. urzędnik USC ma prawo nadać imię dziecku, gdy jego rodzice nie dopełnią tego obowiązku w ciągu 21 dni od jego urodzenia (fot. mat. usc.um.warszawa.pl)
Urodziło się wam dziecko? Pamiętajcie o obowiązku zgłoszenia tego faktu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jeżeli w ciągu 21 dni nie zrobicie tego – urzędnik zrobi to za was i nada imię maleństwu takie, jakie jemu się podoba.

Od 1 marca kierownicy Urzędu Stanu Cywilnego, w wybranych przypadkach, mogą nadawać imiona nowonarodzonym dzieciom z urzędu. Wynika to ze zmian w ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego.

Po narodzinach dziecka rodzice mają 21 dni na zgłoszenie urodzenia. Jeżeli tego nie zrobią kierownik USC wybierze imię sam i poinformuje rodziców o sporządzeniu aktu urodzenia. Od marca było już 196 takich przypadków w Polsce.
Nawet jeśli zmieścimy się w wyznaczonym terminie kierownik USC może nadać imię dziecku w wypadku, gdy „wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity lub nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia” (Art. 59.4. z ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego). To decyzja administracyjna podlegająca natychmiastowemu wykonaniu. Oczywiście możemy mieć nadzieję, że urzędnik poinformuje nas o swoich wątpliwościach – nie ma on jednak takiego obowiązku.

Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, lub z jakiegoś powodu zechcemy zmienić imię dziecka, mamy na to 6 miesięcy (od dnia sporządzenia aktu urodzenia) zgłaszając to u kierownika USC. Opłata skarbowa wynosi 11 zł. Rodzicom, którzy przekroczą ten termin będzie już nieco trudniej. Wtedy możliwość zmiany wynika z innej ustawy, a w  odpowiednim piśmie należy uargumentować swoje stanowisko, które musi zostać przez urzędnika uznane. Decyzja ta podlega opłacie skarbowej w wysokości 37 zł.

Rodzicom chcącym nadać bardzo nietypowe imię swojemu potomkowi polecamy skonsultowanie się z Radą Języka Polskiego, która opiniuje różne formy językowe imion. Na stronie rady można zapoznać się również z licznymi opiniami nt. imion, które Rada wystosowała do tej pory.

 

Kategoria: Wiadomości