Lot samolotem w ciąży

wtorek 1 sierpnia 2017
  • Czy latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne? (fot. pixabay)
    Czy latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne? (fot. pixabay)
Choć urlop ma być czasem wypoczynku, to często samo dotarcie na miejsce potrafi być wyczerpujące. Czy samolot to dobre rozwiązanie dla kobiet w ciąży? Poznajcie opinię naszej ekspertki - dyplomowanej położnej Danuty Przybyłko.

Wiele kobiet będących w ciąży lata samolotem. Decydując się na ten środek transportu przyszłe mamy powinny wiedzieć z jakim ryzykiem wiąże się lot samolotem i w jaki sposób powinny się do niego przygotować.

Każdy lot samolotem w okresie ciąży powinien być poprzedzony konsultacją z lekarzem prowadzącym ciążę. Ginekolog najlepiej określi stan ciężarnej i wskaże najbezpieczniejszy moment, w którym należy zaplanować lot oraz ewentualne przeciwwskazania. Ogólnie, najlepszym czasem na podróż samolotem jest przedział między 14. a 27. tygodniem ciąży.

Przed 14. tygodniem ciąży lot samolotem wiąże się z narażeniem dziecka na promieniowanie urządzeń kontrolnych na lotnisku, a także na promieniowanie kosmiczne podczas lotu. Z obserwacji naukowych wynika, że zarówno wielokrotna ekspozycja na działanie lotniskowych urządzeń kontrolnych, jak i promieniowanie kosmiczne we wczesnej ciąży mogą spowodować zaburzenia rozwoju ciąży, a nawet prowadzić do poronienia. Podróżowanie samolotem w tym okresie może nasilić takie objawy, jak nudności czy wymioty.

Po 27. tygodniu ciąży nie zaleca się ciężarnym podróżowania samolotem, ponieważ zmiany ciśnienia atmosferycznego i zmniejszona ilość tlenu w atmosferze podczas lotu mogą prowadzić do pęknięcia pęcherza płodowego i przedwczesnego odpłynięcia wód płodowych. Sam lot nie jest niebezpieczny, zagrożenie stanowią starty i lądowania, podczas których dochodzi do ogromnych przeciążeń, a to z kolei powoduje zmiany w przepływach naczyniowych. Zmniejszona ilość tlenu atmosferycznego może nasilić także niedokrwistość w ciąży i spowodować wystąpienie skurczów macicy. Podróż samolotem w zaawansowanej ciąży może spowodować bóle krzyża, spojenia łonowego, kurcze łydek. Dlatego ciężarna, jeżeli decyduje się na lot samolotem po 27. tygodniu ciąży, powinna w czasie lotu spacerować po pokładzie, pić dużo wody, może również przyjmować łagodne środki rozkurczowe oraz magnez. Wszystko to musi być ustalone z lekarzem.

Na 4 tygodnie przed terminem porodu nie powinno się latać samolotem. W momencie, gdy kobieta musi zdecydować się na lot powinna mieć przy sobie kartę ciąży i wszystkie aktualne wyniki badań. Wybierając linie lotnicze warto przeczytać obowiązujący regulamin dotyczący kobiet w ciąży.

 

*Danuta Przybyłko - położna z Dąbrowy Górniczej z 35-letnim doświadczeniem, która w 2017 roku otrzymała tytuł Położnej na Medal w województwie śląskim.

Kategoria: Zdrowie