Powstaną przyuczelniane żłobki

czwartek 16 kwietnia 2015
  • Uniwersytet Śląski od dwóch lat prowadzi żłobek w katowickiej Ligocie (fot. mat. UŚ)
    Uniwersytet Śląski od dwóch lat prowadzi żłobek w katowickiej Ligocie (fot. mat. UŚ)
Aż 11 szkół wyższych z województwa śląskiego stara się o pieniądze na uruchomienie uczelnianych żłobków.

Uczelniom, które chcą prowadzić żłobki dla dzieci studentów i pracowników, dofinansowanie zaproponowały ministerstwa: Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Pracy i Polityki Społecznej. W ramach programu „Maluch na uczelni” można dostać 80 proc. kwoty potrzebnej na wyposażenie i utrzymanie żłobka. W kolejce po pieniądze ustawiło się 60 uczelni, w tym aż 11 z naszego województwa.

Uniwersytet Śląski, który wspólnie z Fundacją Ekologiczną Wychowanie i Sztuka „Elementarz” od dwóch lat prowadzi żłobek w katowickiej Ligocie, chce otworzyć dwa kolejne: w Katowicach przy ul. Szkolnej i w jednym z akademików w Cieszynie przy ul. Bielskiej. Oba mają zapewniać dzieciom całodobową opiekę (w ramach zapotrzebowania rodziców).

Żłobek pomiędzy domami studenckimi „Rzepicha” i „Piast” przy ul. Łużyckiej w Gliwicach chce uruchomić Politechnika Śląska. O pieniądze starają się także Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. gen. Ziętka, Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu, Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej, Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej i Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz uczelnie częstochowskie.
W sumie szkoły z woj. śląskiego mają nadzieję na prawie 2 mln zł. Czy wszystkie dostaną pieniądze z programu, okaże się 22 kwietnia.

Kategoria: Wiadomości