Rusza pierwszy festiwal ślōnskij gŏdki

poniedziałek 23 kwietnia 2018
  • Festiwal to ciekawy sposób na propagowanie regionalnej tradycji (fot. mat. organizatora)
    Festiwal to ciekawy sposób na propagowanie regionalnej tradycji (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • czwartek 26 kwietnia 2018 - sobota 28 kwietnia 2018
Gdzie: Katowice
W najbliższy czwartek, 26 kwietnia, rozpocznie się wyjątkowy festiwal, którego głównym celem jest rozpowszechnianie i odkrywanie na nowo ślōnskiej gŏdki. To nie lada gratka nie tylko dla osób mówiących po śląsku, ale również dla wszystkich, którzy chcieliby wrócić do swoich korzeni i nauczyć się tego wyjątkowego języka.

Do you speak gŏdka? to festiwal ślōnskij gŏdki organizowany przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, który premierowo odbędzie się w 2018 roku. 

Od kilku lat można obserwować rosnącą obecność gŏdki w literaturze, muzyce, teatrze, działalności społecznej i gospodarczej oraz w wielu innych obszarach życia. Dynamika i wielość zdarzeń sprawia, że część z nich pojawia się i znika niepostrzeżenie, a to, co dla gŏdki najistotniejsze pozostaje nieuchwytne. I edycja festiwalu w 2018 roku ma rozpocząć systematyczne, coroczne podsumowanie najbardziej aktualnych wydarzeń związanych z gŏdkom oraz stworzyć przestrzeń do wymiany poglądów i refleksji nad jej fenomenem. Gŏdka jest faktem, a przetrwać może tylko dzięki żywej obecności w codziennym życiu jej użytkowników i sympatyków. Wśród przygotowanych atrakcji, znajdzie się m.in. odczytanie bajki napisanej gwarą, która wyłoniona zostanie w ramach konkursu - pisaliśmy o nim w tym artykule.

Porgram wydarzenia znajdziecie tutaj, a więcej informacji o przedsięwzięciu na jego stronie.

Kategoria: Wydarzenia