„Wieś tańczy i śpiewa przy robocie” - odwiedź chorzowski skansen

środa 8 maja 2024
  • Wydarzenie to popularyzacja dziedzictwa kultury ludowej poprzez taniec, śpiew i obrzędy (fot. archiwum zdjęć FB Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”)
    Wydarzenie to popularyzacja dziedzictwa kultury ludowej poprzez taniec, śpiew i obrzędy (fot. archiwum zdjęć FB Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”)
Kiedy: 
  • niedziela 12 maja 2024
Gdzie: Chorzów
Podczas tej wyjątkowej imprezy poznacie pieśni jakie towarzyszyły dawniej ludziom przy pracy w polu i w warsztacie. Z Dygającą Kapelą odwiedzicie szewca, młynarza, garncarza, czy kowala. Odbędą się również warsztaty śpiewacze ze specjalnie dobranym repertuarem.

Impreza „Wieś tańczy i śpiewa przy robocie” to zaproszenie do wspólnego wykonywania pieśni, które towarzyszyły mieszkańcom dawnej wsi podczas pracy w polu, warsztacie i codziennym życiu. Wydarzenie jest popularyzacją dziedzictwa kultury ludowej poprzez taniec, śpiew i obrzędy. W tym roku odbędą się dwie edycje – wiosenna i jesienna, które mają lepiej ukazać złożoność i cykliczność życia wiejskiego ściśle związanego i zależnego od zmienności pór roku.

Spróbuj swoich sił w praniu na tarze

O godz. 14 barwnym korowodem z Dygającą Kapelą uczestnicy imprezy odwiedzą warsztaty rzemieślników by poznać tajniki ich zawodów. Ze śpiewem na ustach odwiedzą m.in. szewca, młynarza, garncarza, czy kowala. Przy stoiskach będą czekali eksperci odtwarzający dawne rzemiosła, którzy podzielą się swoją wiedzą, przeprowadzą pokaz, umożliwią popróbowanie własnych sił tradycyjnych sposobów wytwarzania przedmiotów. Będzie można m.in. spróbować prania na tarze czy sprawdzić się w prostych zadaniach stolarskich. Odbędą się również warsztaty śpiewacze ze specjalnie dobranym repertuarem pieśni wykonywanych przy pracy, które poprowadzi Karo Przewłoka (godz. 10.15 lub 12). Uczestnikom korowodu towarzyszył będzie tłumacz Polskiego Języka Migowego.

Impreza już 12 maja w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Barwny korowód wyruszy o godz. 12. Dla pierwszych 400 uczestników wydarzenia bilety online są w cenie 10 zł (po wyczerpaniu puli bilety wstępu według cennika: 20 zł – normalny, 12 zł – ulgowy, 5 zł – specjalny). Koszt warsztatów śpiewaczych to 10 zł. 

Kategoria: Wydarzenia