Festiwal Zaolziański pełen atrakcji dla dzieci

wtorek 23 czerwca 2015
  • Przedstawienie pt. "O kiju samobiju" przygotowane przez Scenę Bajka, działającą przy Tesinskim Divadle w Czeskim Cieszynie (fot. mat. organizatora)
    Przedstawienie pt. "O kiju samobiju" przygotowane przez Scenę Bajka, działającą przy Tesinskim Divadle w Czeskim Cieszynie (fot. mat. organizatora)
  • Dziecięcy zespół teatralny Gapcio z Zaolzia (fot. mat. organizatora)
    Dziecięcy zespół teatralny Gapcio z Zaolzia (fot. mat. organizatora)
  • Młodzieżowy zespół teatralny Gapa 2 z Zaolzia (fot. mat. organizatora)
    Młodzieżowy zespół teatralny Gapa 2 z Zaolzia (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • sobota 27 czerwca 2015 - niedziela 28 czerwca 2015
Gdzie: Chorzów
W weekend, w Parku Śląskim, w ramach Festiwalu Zaolziańskiego będzie można obejrzeć przedstawienia w wykonaniu amatorskich teatrów dziecięcych i młodzieżowych.

Impreza rozpocznie się w sobotę, o godz. 17 przy bramie głównej do zoo. Oprócz koncertów chórów, kapel ludowych i zaolziańskich zespołów wystąpią gościnnie dwa amatorskie, dziecięce zespoły z Zaolzia: Gapcio i Gapa 2.

Teatrzyk Gapa 2 nawiązuje swoją działalnością do teatrzyku Gapa, który działał przy kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Nieborach. Z teatru dziecięcego Gapa 2 rozwinęła się już w teatr młodzieżowy, który skupia w tej chwili 14 osób w wieku od 14 do 18 lat. Nie zmienił się jednak repertuar zespołu, który najchętniej sięga po bajki dla dzieci. Gapa 2 ma także na swoim koncie sporo nagród teatralnych, które zdobył na międzynarodowych festiwalach w Krośnie, Włocławku i Łodzi. 

Dziecięcy teatrzyk Gapcio to młodszy brat teatru młodzieżowego Gapa 2. Działa już trzy lata w Nieborach. Występują w nim dzieci w wieku od 5 do 9 lat. Zespół co roku wyjeżdża na festiwal teatralny do Krosna, gdzie już dwukrotnie zyskał wyróżnienie. Ich główną zasadą jest  zabawa teatralna. Próby prowadzi Halina Szczotka. Podczas Festiwalu zagrają obrazek sceniczny pt. „Ptaki na antenie”.

Z kolei w niedzielę 28 czerwca o godz. 14 będzie można obejrzeć bajkę "O kiju samobiju”.
Stoliczku, nakryj się! Osiołku, otrząśnij się! Bij, kiju samobiju! to opowieść o trzech magicznych darach, które przyniosły szczęście pastuszkowi Jasiowi i jego ukochanej Anusi. Na podstawie baśni braci Grimm i K. J. Erbena spektakl lalkowy dla dzieci napisały Nela Dušová i Hermína Motýlová. Reżyseria: Nela Dušová. Spektakl przygotowała Scena Bajka, działająca przy Tesinskim Divadle w Czeskim Cieszynie.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.zaolzianski.pl.

 

Kategoria: Wydarzenia