W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziły się cztery lwiątka

piątek 3 listopada 2023
 • 2 września Moxico i Anoona zostali rodzicami i powitali na świecie cztery lwiątka (fot. archiwum zdjęć FB Śląski Ogród Zoologiczny)
  2 września Moxico i Anoona zostali rodzicami i powitali na świecie cztery lwiątka (fot. archiwum zdjęć FB Śląski Ogród Zoologiczny)
 • Lwy angolskie to krytycznie zagrożony podgatunek lwa afrykańskiego (fot. archiwum zdjęć FB Śląski Ogród Zoologiczny)
  Lwy angolskie to krytycznie zagrożony podgatunek lwa afrykańskiego (fot. archiwum zdjęć FB Śląski Ogród Zoologiczny)
 • Śląski Ogród Zoologiczny jest trzecim na świecie ogrodem zoologicznym rozmnażającym lwy angolskie (fot. archiwum zdjęć FB Śląski Ogród Zoologiczny)
  Śląski Ogród Zoologiczny jest trzecim na świecie ogrodem zoologicznym rozmnażającym lwy angolskie (fot. archiwum zdjęć FB Śląski Ogród Zoologiczny)
 • Obecnie trwa budowa nowoczesnego kompleksu dla lwów, w sąsiedztwie wybiegu tygrysów (fot. archiwum zdjęć FB Śląski Ogród Zoologiczny)
  Obecnie trwa budowa nowoczesnego kompleksu dla lwów, w sąsiedztwie wybiegu tygrysów (fot. archiwum zdjęć FB Śląski Ogród Zoologiczny)
Małe kocięta to niezwykle rzadki gatunek lwa angolskiego, który zagrożony jest wyginięciem. W chorzowskim zoo na świat przyszły dwie samiczki i dwa samce. Tym samym śląskie zoo należy do elitarnej światowej czołówki ogrodów zoologicznych. Zerknijcie na zdjęcia – maluchy są piękne.

Budowa nowej lwiarni w chorzowskim zoo pozwoliła na aktywne rozpoczęcie uczestnictwa w programie hodowlanym lwów. Dzięki temu Śląski Ogród Zoologiczny jest trzecim na świecie ogrodem zoologicznym rozmnażającym lwy angolskie.

Mama Anoona i tata Moxico

Stado lwów w śląskim zoo składało się do tej pory z jednego samca i dwóch samic. Moxico przyjechał do chorzowskiego ogrodu w listopadzie 2021 roku z zoo w Lizbonie i w grudniu będzie miał już 5 lat. Jego towarzyszki to 6-letnia Anoona, która przyjechała z Brna i 12-lenia Kaasai. 2 września Moxico i Anoona zostali rodzicami i powitali na świecie 4 lwiątka: 2 samiczki i 2 samców. Młode w wieku 8-9 tygodni zostaną po raz pierwszy zaszczepione przeciwko panleukopenii, caliciwirusowi i herpeswirusowi. Szczepienia zostaną powtórzenie po trzech, czterech tygodniach. „Ze względu na wrażliwość kociąt, nie będą one widoczne dla zwiedzających na wybiegu zewnętrznym, gdyż chcemy im zapewnić jak najlepsze warunki do dalszego rozwoju” - podkreśla Śląski Ogród Zoologiczny.

Lew angolski podgatunek lwa afrykańskiego zagrożony wyginięciem

Szacuje się, że populacja lwów zmniejszyła się o około 43% w ciągu ostatnich 21 lat. Liczebność kilku podgatunków utrzymuje się na stabilnym poziomie, w tym jedyna pozostała subpopulacja w Azji i kilka w południowej Afryce. Mimo to w rejonach o niższym statusie ekonomicznym subpopulacje lwa są narażone na upadek, lub całkowite wyginięcie. Wśród zwierząt szczególnie zagrożonych znajdują się osobniki należące do podgatunku - lwy angolskie. Trudno ocenić ich liczebność, ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną na terenach państw, które zamieszkują oraz trudną sytuację materialną tamtejszej ludności. Te dzikie koty również stanową rzadkość w ogrodach zoologicznych. Na całym świecie przebywa zaledwie 77 osobników tej subpopulacji, z czego 73 w Europie.

Nowoczesny kompleks

Do tej pory zaledwie dwa ogrody zoologiczne w Europie miały możliwość rozmnażania lwów angolskich. Taka sytuacja stanowi zagrożenie, że w ciągu najbliższych 10 lat podgatunek może całkowicie zniknąć z ogrodów zoologicznych, co również ma wpływ na jego występowanie w naturalnym środowisku. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań związanych z ich rozmnażaniem. Śląski Ogród Zoologiczny dołączył do ochrony lwa angolskiego. Obecnie trwa budowa nowoczesnego kompleksu dla lwów, w sąsiedztwie wybiegu tygrysów. Budynek będzie miał odpowiednie zaplecze techniczne, 4 pomieszczenia hodowlane oraz 2 pomieszczenia ekspozycyjne z przestronnymi szybami. Nie zabraknie wybiegów zewnętrznych pozwalających na czasowe oddzielenie matki z młodymi od samca. Zwiedzający będą mogli oglądać dzikie koty przez cały rok dzięki przeszkleniom.

Kategoria: Wiadomości