Otwarcie Egzotarium już wkrótce!

wtorek 17 października 2023
  • W palmiarni Egzotarium zamieszkał m.in. tukan wielki (fot. archiwum zdjęć FB CEE Egzotarium Sosnowiec)
    W palmiarni Egzotarium zamieszkał m.in. tukan wielki (fot. archiwum zdjęć FB CEE Egzotarium Sosnowiec)
  • Nowoczesny obiekt zostanie oficjalnie otwarty 2 grudnia (fot. mat. prasowe Miasto Sosnowiec)
    Nowoczesny obiekt zostanie oficjalnie otwarty 2 grudnia (fot. mat. prasowe Miasto Sosnowiec)
  • Inwestycja wyniosła blisko 70 mln zł (fot. archiwum zdjęć FB CEE Egzotarium Sosnowiec)
    Inwestycja wyniosła blisko 70 mln zł (fot. archiwum zdjęć FB CEE Egzotarium Sosnowiec)
Nowe Egzotarium jest 9 razy większe od poprzedniego. Odwiedzający znajdą tu trzy strefy: śródziemnomorską, pustynną i tropikalną z różnorodną roślinnością i zwierzętami. Całość dopełnia kawiarnia, kino dla dzieci i sale edukacyjne. Wnętrze robi ogromne wrażenie.

Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium to nowa nazwa dawnego Egzotarium w Sosnowcu. Prace nad przebudową trwały od 2020 roku. Wcześniejszy obiekt, który powstał w 1956 roku został wyburzony, a w jego miejscu pojawiła się przestrzeń 9 razy większa i o 15 metrów wyższa. Obecnie w obiekcie są już rośliny, sprowadzane są zwierzęta, a oficjalne otwarcie zaplanowano na 2 grudnia.

Ścieżka edukacyjna pod palmami

Zwiedzanie Egzotarium będzie rozpoczynało się od poziomu -1. W tej części znalazły  się olbrzymie akwaria z rodzimymi gatunkami ryb, a także z rybami z całego świata, m.in. duchem amazońskim, pielęgnicą szmaragdową, płaszczkami słodkowodnymi i piraniami pacu. W terrariach będzie można podziwiać gady i owady, takie jak wąż chiński, pająk topik, anakonda zielona, ptaszniki i drzewołazy dendrobates – jadowite żaby, które o stopniu swojej jadowitości informują poprzez zabarwienie skóry. Następnie ścieżka edukacyjna prowadzi do palmiarni (parter), którą podzielono na trzy strefy: klimatu śródziemnomorskiego, pustynną i tropikalną. Tu głównymi eksponatami są rośliny, ale wśród nich znalazło się miejsce dla legwana zielonego, żółwia żabuti, boa dusiciela czy też tukana wielkiego. Podróż będzie kończyć się na szczycie rampy, która kieruje zwiedzających na poziom +1.

Relaks w kawiarni i edukacyjne kino

Na najwyższym poziomie znajduje się sala edukacyjna, przestrzeń wystawiennicza, minikino, a także kawiarnia, w której będzie można odpocząć po długim zwiedzaniu. Salę edukacyjną wyposażono w komputery, mikroskopy, systemy multimedialne, które będą używane podczas lekcji przyrody, warsztatów, wykładów.

Dofinansowanie i ekologiczne źródła energii

Miastu udało się uzyskać dofinansowanie na kwotę 15,3 mln złotych w ramach programu Regionalnego Programu Operacyjnego woj. śląskiego na lata 2014 – 2020 działanie 5.4.3 – ochrona różnorodności biologicznej. Koszty całej inwestycji wyniosły blisko 70 mln zł. Nowym elementem Egzotarium są odnawialne źródła energii: wykonano panele fotowoltaiczne, a deszczówka będzie wykorzystywana do podlewania terenów zielonych.

Spacer po Parku Bioróżnorodności

Zmieniło się również otoczenie budynku. W zreawitalizowanym Parku Jana Fusińskiego nasadzonych zostało kilkadziesiąt tysięcy krzewów i drzew, powstały oczka wodne, domki dla owadów, budki dla nietoperzy i budki lęgowe dla ptaków. Przebudowywane zostały ścieżki dla pieszych oraz schody tak, aby z parku mogły korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Powstały również toalety, ustawiono nowe ławki, a cały park został ogrodzony.

Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium znajdziecie przy ul. Piłsudskiego 116 w Sosnowcu. Oficjalne otwarcie już 2 grudnia. Ceny biletów na razie jeszcze nie są znane. Dodatkowe informacje znajdziecie na  fanpage’u Egoztarium na Facebooku

Kategoria: Wiadomości