Piersi pod kontrolą

niedziela 21 września 2014
  • Należy pamiętać o comiesięcznej kontroli piersi (fot.sxc.hu)
    Należy pamiętać o comiesięcznej kontroli piersi (fot.sxc.hu)
Katarzyna z Siemianowic Śląskich pisze: Trzy lata temu w mojej lewej piersi pojawiła się kulka, co zostało wykryte przy badaniu usg, ponieważ jest ona niewyczuwalna w dotyku.

Miałam biopsję i okazało się, że jest to zmiana niegroźna i nie trzeba niczego z nią robić, wystarczy kontrolować raz w roku przez wykonanie usg. Tak robię, ale od czasu do czasu mam takie dziwne uczucie, że coś w tej piersi mam. Nie jest to typowy ból, tylko takie jakby ciągnięcie, gniecenie, trudno to określić. Lekarz, który robi mi usg, twierdzi, że ta zmiana w zasadzie nie powinna dawać takich objawów, ale wciąż podtrzymuje, że nie ma tam nic niepokojącego. Ja jednak się niepokoję, gdy to się zdarza. Czy słusznie?

Pani Katarzyno! Jeśli badanie histopatologiczne wykluczyło zmiany nowotworowe, to należy to przyjąć z radością. Dolegliwości w obrębie zmiany najpewniej są spowodowane przez cykl hormonalny, który daje różną konsystencję w badaniu sutka. Sprawę należy jednak corocznie kontrolować, a także koniecznie, raz w miesiącu pierwszej fazie cyklu, wykonywać samobadanie sutków.

*Ginekolog, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego prywatnego szpitala w Katowicach Łubinowa 3. www.narodziny.com.pl

Kategoria: Porady ekspertów