7 pomysłów na urlop w Tatrach dla całej rodziny

wtorek 13 czerwca 2017
 • Szczyrbskie Jezioro (fot. mat. prasowe)
  Szczyrbskie Jezioro (fot. mat. prasowe)
 • Tatralandia (fot. mat. prasowe)
  Tatralandia (fot. mat. prasowe)
 • Liptowskie Morze (fot. mat. prasowe)
  Liptowskie Morze (fot. mat. prasowe)
 • Tatralandia (fot. mat. prasowe)
  Tatralandia (fot. mat. prasowe)
 • Gino Paradise (fot. mat. prasowe)
  Gino Paradise (fot. mat. prasowe)
 • Gino Paradise (fot. mat. prasowe)
  Gino Paradise (fot. mat. prasowe)
 • Wodospad Lucansky (fot. mat. prasowe)
  Wodospad Lucansky (fot. mat. prasowe)
 • Tatralandia (fot. mat. prasowe)
  Tatralandia (fot. mat. prasowe)
 • Tatralandia (fot. mat. prasowe)
  Tatralandia (fot. mat. prasowe)
 • Demianowska Jaskinia Lodowa (fot. mat. prasowe)
  Demianowska Jaskinia Lodowa (fot. mat. prasowe)
Tatry słowackie to nie tylko miejsce dla wędrowców, taterników czy zapalonych rowerzystów. Można tu odpocząć w źródłach termalnych, odkryć piękno jaskiń, pobawić się w aquaparkach czy zagrać z rodziną w… golfa.

Wiecznie zatłoczone Zakopane, tłumy na najbardziej popularnych szlakach, z Giewontem i Morskim Okiem na czele, o Krupówkach już nie wspominając, mogą zniechęcić każdego miłośnika tatrzańskich krajobrazów. Na szczęście to nie jedyna alternatywa – po słowackiej stronie na turystów czeka nie tylko o wiele więcej malowniczych tras, lecz także bogata oferta aquaparków i kąpielisk termalnych oraz parków linowych dla urlopowiczów spragnionych adrenaliny. Poniżej przedstawiamy listę najlepszych pomysłów na przyjemne spędzenie urlopu w słowackich Tatrach dla całych rodzin:

Zabawa w aquaparkach i relaks w SPA

Niedaleko Liptowskiego Mikułasza znajduje się Tatralandia – największy aquapark w całej Słowacji. Na miłośników wodnych uciech czeka tu aż 14 basenów, w tym 9 całorocznych, a także ponad 30 rur i zjeżdżalni wodnych. W samym sercu Tatralandii jest Tropical Paradise – ogromna hala z prawdziwymi palmami i tropikalną roślinnością i oczywiście z basenami z wodą morską i termalną, a także z basenem do nurkowania. Osoby poszukujące relaksu odnajdą go w Saunowym Świecie Celtów, kompleksie z 21 saunami parowymi, wodnymi oraz kąpielami połączonymi z masażem i zabiegami. Tymczasem w znajdującej się niedaleko Beszeniowej warto odwiedzić Gino Paradise – 8 basenów, krytych i otwartych, z wodą termalną. Beszeniowa oferuje również piękny kompleks SPA z kilkunastoma saunami, komorą lodową i jacuzzi. Ten aquapark jest znany z leczniczych wód geotermalnych. Można tu się na przykład zanurzyć w wodzie, wypływającej z głębokości prawie 2 tysięcy metrów, co doskonale wpływa między innymi na układ oddechowy. Miłośnicy Tatralandii i Gino Paradise mogą korzystać z jednego karnetu, wspólnego dla obu obiektów.

Śladami Celtów i gotyckich ruin

W Havranoku odnajdziemy magiczną celtycką osadę ze świątynią, w której wiele wieków temu składano ofiary ze zwierząt i ludzi. Grozę tego miejsca wzbudzają zwierzęce czaszki umieszczone niemal na każdym kroku…

Ciekawą historię tatrzańskich gór odkryjemy na tak zwanej Drodze Gotyckiej. Jest to jedyna na Słowacji tego rodzaju tematyczno-kulturalna trasa, w trakcie której można odwiedzić między innymi Zamek Spiski, Spiską Kapitułę, kościół sakralny we wsi Żehra, Czerwony Klasztor, Zamek Lubowniański, kościół św. Jakuba w Lewoczy, gdzie znajduje się najwyższy ołtarz drewniany na świecie, czy wyjątkowy kościół artykularny w Kieżmarku, wpisany na listę UNESCO, zbudowany bez użycia ani jednego gwoździa.

Tajemnice jaskiń

W całej Słowacji znajduje się ponad 6,2 tysiąca jaskiń. Największą popularnością cieszą się oczywiście jaskinie w Tatrach i ich okolicach. Na przykład przy drodze z Łysej Polany do Smokowca, nieopodal Tatrzańskiej Kotliny, możemy zrobić sobie przerwę na zwiedzanie Jaskini Bielskiej, w której pierwsze instalacje świetlne zamontowano już w 1896 roku.
W Niskich Tatrach, jadąc Doliną Demianowską w stronę Chopoka, czeka prawdziwy rarytas: Demianowska Jaskinia Wolności, która ze względu na wyjątkowe nacieki uchodzi za jedną z najpiękniejszych jaskiń w całej Europie. Niesamowite widoki pojawią się przed naszymi oczami zwłaszcza w dolnej części, pełnej lodowych nacieków i bajecznych wodospadów. Z kolei w południowej części Słowackiego Raju, w dolinie Hnilca, znajduje się Dobszyńska Jaskinia Lodowa, figurująca na liście światowego dziedzictwa przyrody UNESCO.

Adrenalina na spływach kajakowych…

Amatorzy kajakarstwa chętnie próbują swoich sił na spływie Popradem, rzeką wyznaczającą granicę między Polską a Słowacją, która po stronie słowackiej biegnie przez Poprad oraz Kieżmark, między Tatrami Wysokimi i Magurą Spiską a Górami Lewockimi, a następnie wpływa do Kotliny Lubowelskiej. Z kolei przez wapienne wąwozy, kaniony i doliny Słowackiego Raju przepływa rzeka Hornad, dostarczając kajakarzom niezapomnianych wrażeń.

…albo w małpich gajach

Na turystów spragnionych adrenaliny i pięknych widoków czekają w Tatrach liczne parki linowe. W miejscowości Szczyrbskie Jezioro amatorzy mocnych wrażeń mogą spróbować swoich sił w Wiewiórczym Parku, oferującym dwie trasy: trudną dla dorosłych „wiewiórek” i mini dla „wiewiórcząt”. Natomiast w parku linowym w Tatrzańskiej Kotlinie dorośli mogą przejść się po trasie Pająk, a najmłodsi próbować swoich sił na mniej wymagającej trasie Mini Spider.

Rodzinny golf z widokiem na Tatry

W Tatrach nie będą się nudzić nawet zapaleni golfiarze. Obudziwszy się w obchodzącym 100-lecie istnienia hotelu Grand Praha, możemy nie tylko zobaczyć bajeczne widoki tatrzańskich szczytów, ale również rozegrać partię golfa. Niedaleko hotelu, w klubie golfowym Black Stork w Wielkiej Łomnicy, jest do dyspozycji 27-dołkowe pole golfowe. Warto dodać, że na tym terenie tradycja grania w golfa sięga ponad 100 lat – już w 1906 roku szlachta Górnego Uhorska zagrała swój pierwszy turniej w Tatrzańskiej Łomnicy. Natomiast po golfie z przyjemnością można udać się na relaks w najlepszym w Tatrach hotelowym wellness z zewnętrznym basenem i 7 tematycznymi saunami.

Przyjemny odpoczynek nad jeziorem

Wokół Szczyrbskiego Jeziora przebiegają malownicze trasy i ścieżki dydaktyczne zarówno dla spacerowiczów, biegaczy, jak i całych rodzin z dziećmi, a obecność lasów iglastych wpływa wyjątkowo korzystnie na ludzi organizm. Dodatkowo dzieci mogą poszaleć w Parku Mini Tatralandia, który oferuje między innymi możliwość jazdy minisamochodami, ścianę wspinaczkową czy trampolinę. Warto również wiedzieć, że Szczyrbskie Jezioro to jedyne jezioro w całych Tatrach, po którym można pływać łódką.

Z kolei w Tatrach Niskich, na zachód od Liptowskiego Mikułasza znajdziemy Liptowskie Morze – największe słowackie sztuczne jezioro. Jest to doskonałe miejsce do uprawiania różnych sportów wodnych, aczkolwiek ogranicza się aktualnie do jednego ośrodka we wsi Liptovský Trnovec.

Kategoria: Aktywna rekreacja

Zobacz także

Dopilnujmy, by wakacje były dla dzieci czasem radości (fot. foter.com)

Lato i wakacje to dla najmłodszych czas wolności i zabawy. Niestety, to również czas, kiedy dzieci bardziej niż w innych porach roku narażone są na choroby i wypadki. Dlatego lekarze Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach opracowali  listę siedmiu najczęstszych wakacyjnych zagrożeń dla zdrowia dzieci.

Autorami listy są lekarze pracujący na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym GCZD, jednego z największych szpitali dziecięcych w Polsce. W przygotowanym zestawieniu zwracają uwagę, kiedy wizyta w szpitalu z chorym dzieckiem jest konieczna. - Czasem wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego. Są jednak sytuacje, kiedy wizyta w szpitalu jest niezbędna - mówi Barbara Kunsdorf-Bochnia, kierownik SOR w GCZD.

Lista prezentuje się następująco:


 

7 wakacyjnych zagrożeń dla zdrowia dzieci