Otwarto pierwszą w regionie kuchnię uczniowską

środa 20 listopada 2013
  • Jedna z sal Szkoły Podstawowej nr 11 w Tychach przemieniła się w profesjonalnie wyposażoną kuchnię (fot. materiały prasowe)
    Jedna z sal Szkoły Podstawowej nr 11 w Tychach przemieniła się w profesjonalnie wyposażoną kuchnię (fot. materiały prasowe)
Na ławkach leżą stolnice, wałki, miksery i miski, a jedna ze ścian zamieniła się w wielką tablicę, na której uczniowie mogą notować przepisy na ulubione dania. Pierwsza na Śląsku „kuchnia uczniowska” zaczęła działać w tyskiej SP nr 11.

Na pomysł zaaranżowania w jednej z klas „kuchni uczniowskiej” wpadła Joanna Loska-Rychlik, nauczycielka pierwszoklasistów. -  Dzieci otyłych w szkole jest coraz więcej. Wiele, zamiast zdrowego drugiego śniadania, przynosi wafelki, batony, chipsy, napoje z dużą ilością cukru, a czasami w ogóle nic. Chcemy im pokazać, że można przygotowywać smaczne posiłki w domu, zamiast jeść fast foody – mówi pomysłodawczyni projektu „Kulinarne podboje - czyli smacznie, zdrowo, kolorowo”.
Już w zeszłym roku zaczęła prowadzić dla uczniów zajęcia kulinarne w zwykłej sali lekcyjnej. 
- Wszystkie akcesoria typu wałek, stolnica, mikser, miski, łyżki, deski itp. nosiłam z domu, ale i tak w tych warunkach wielu przepisów nie mogliśmy zrealizować - mówi Loska-Rychlik.
Dlatego po rozmowach z innymi nauczycielami, napisała wniosek o realizację zadania publicznego do Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich tyskiego magistratu.
Pomysł spodobał się urzędnikom, którzy przeznaczyli na wartą ponad 29 tys. zł inwestycję ponad 12,4 tys. zł. 10 tys. zł wyłożyła sama szkoła, a katowicki sklep IKEA przekazał meble i elementy wyposażenia. Kuchnię wraz z aneksem jadalnym własnymi siłami zagospodarowali rodzice i nauczyciele.
Nowa kuchnia służyć będzie nie tylko nauce gotowania, ale też np. ćwiczeniu przeliczania jednostek wag i objętości czy wzbogacaniu słownictwa tematycznego w języku angielskim. - Mamy zamiar współpracować ze środowiskiem lokalnym. Prowadzimy już rozmowy z zaprzyjaźnionym przedszkolem. Marzy nam się udostępnianie naszej „kuchni” na imprezy urodzinowe dla dzieci oraz wciągnięcie rodziców do zajęć kulinarnych – mówi Loska- Rychlik. Uroczyste otwarcie kuchni odbyło się 6. listopada, przy okazji święta szkoły.

Kategoria: Wiadomości