Zdrowuś dodaje dzieciom otuchy w szpitalu

wtorek 15 listopada 2016
  • Zdrowuś będzie towarzyszył małym pacjentom GCZD na co dzień (fot. mat. prasowe)
    Zdrowuś będzie towarzyszył małym pacjentom GCZD na co dzień (fot. mat. prasowe)
Wielki pluszowy miś Zdrowuś to nowa maskotka Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Ma odpowiedzialne zadanie - podtrzymywać małych pacjentów na duchu w trudnych dla nich momentach.

Zdrowuś zamieszkał w GCZD pod koniec października. Jest stałym gościem na oddziałach, pomaga lekarzom badać małych pacjentów, gra z dziećmi w gry i chętnie pozuje do zdjęć. - Mały pacjent trafiając do szpitala, znajduje się w nieznanej sobie przestrzeni, w otoczeniu obcych osób. Nie każde dziecko jest przygotowane na takie spotkanie. Dlatego tak ważne są pomysły, które przybliżają nową rzeczywistość. Do dzieci trzeba przemawiać, odwołując się do ich najmocniejszej strony, czyli do wyobraźni. Szpitalna maskotka znakomicie wpisuje się w rolę przyjaznego gospodarza szpitala i życzliwego przyjaciela małych pacjentów - mówi dr Justyna Dubiel, psycholog kliniczny z GCZD.

W projektowaniu Zdrowusia brali udział mali pacjenci, którzy już dwa lata temu narysowali tę postać podczas konkursu na szpitalną maskotkę. O pomoc w urzeczywistnieniu dziecięcej wizji szpital poprosił pracownię krawiecką Teatru Rozrywki w Chorzowie. Na podstawie prac dzieci Magdalena Wiluś i Lidia Kanclerz, opracowały ostateczny projekt maskotki i uszyły kostium dla osoby, która będzie się w nią wcielać.

Wielkie pluszaki są częstymi gośćmi w GCZD. Pies Sznupek, maskotka śląskiej policji, opowiada małym pacjentom o bezpieczeństwie na drodze, a niedawno z prezentami zawitali do szpitala bohaterowie kreskówek: żółw Franklin i kura Adela. W odróżnieniu od nich Zdrowuś będzie jednak towarzyszył pacjentom GCZD na co dzień.

Kategoria: Wiadomości