Bez szczepień nie przyjmą do żłobka i przedszkola

wtorek 13 listopada 2018
  • Do 16 listopada trwa zbieranie podpisów pod projektem "Szczepimy, bo myślimy" (fot. mat. organizatora)
    Do 16 listopada trwa zbieranie podpisów pod projektem "Szczepimy, bo myślimy" (fot. mat. organizatora)
Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy znoszący obowiązek szczepień. Tymczasem ruszyło zbieranie podpisów pod innym projektem „Szczepimy, bo myślimy”. Tu kryterium przyjęcia dziecka do przedszkola i żłobka, będzie wykonanie obowiązkowych sczepień.

„Szczepimy, bo myślimy” to Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza powstała w odpowiedzi na projekt Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepionkach „STOP NOP”. Ich projekt zakładał likwidację obowiązku szczepień, który Sejm odrzucił 9 listopada.

Tylko dla zaszczepionych dzieci

W całym kraj Izby Lekarskie włączyły się do akcji zbierania podpisów pod projektem „Szczepimy bo myślimy”, również na Śląsku. Autorami projektu są Robert Wagner i Marcin Kostka. Główną ideą jest obowiązek zaszczepienia dziecka, aby te mogło dostać się do przedszkola i żłobka. Ewentualnie rodzic będzie musiał posiadać zaświadczenie potwierdzające przeciwwskazania do przeprowadzenia szczepienia. Potrzebne jest 100 tys. podpisów. Projekt ma zarówno wielu przeciwników, jak i zwolenników. Ustawę można poprzeć składając podpis w Informatorium Śląskiej Izby Lekarskiej (ul. Grażyńskiego 49a ) w Katowicach lub wydrukować listę ze strony izba-lekarska.org.pl i odesłać do 16 listopada.

Coraz więcej zachorowań

Obowiązkowe szczepienia wykonywane są według ustanego kalendarza u dzieci i młodzieży do 19. roku życia. Akcja izb lekarskich jest odpowiedzią na rosnąca liczbę zachorowań na odrę w Polsce. Główny Inspektor Sanitarny podaje, że na terenie Polski od 1 stycznia do 15 października 2018 r. zarejestrowano 128 przypadków zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 58. Zachorowania są zawleczone głównie z Ukrainy. Jednakże, odra jest chorobą, która szybko się rozprzestrzenia. Chora osoba może zakazić od 12 do 19 osób z najbliższego otoczenia.

Kategoria: Wiadomości