Dzieci kochają ten zamek

piątek 12 lipca 2013
  • Na Zamku w Chudowie odbywa się wiele ciekawych imprez (fot. archiwum Zamku)
    Na Zamku w Chudowie odbywa się wiele ciekawych imprez (fot. archiwum Zamku)
  • Na Zamku w Chudowie odbywa się wiele ciekawych imprez (fot. archiwum Zamku)
    Na Zamku w Chudowie odbywa się wiele ciekawych imprez (fot. archiwum Zamku)
Bo gdzie, jak nie tu, mogłyby się do woli taplać w błocie, zajadać czekoladą albo spotkać prawdziwych rycerzy.

Zamek w Chudowie jest tłumnie odwiedzany przez okolicznych mieszkańców i nie tylko. Zwłaszcza przy okazji organizowanych tu imprez. A trzeba przyznać, że dużo się tu dzieje. Trudno wyobrazić sobie lato bez Święta Czekolady, Festiwalu Błota, Jarmarku Średniowiecznego, czy Kartoflady. Wszystkie imprezy dosłownie uwielbiane przez dzieci. W weekendy odbywają się tu również koncerty i imprezy okolicznościowe np. z okazji Dnia Dziecka. Nic dziwnego, że właśnie w soboty i niedziele jest tu pełno ludzi.

Jednak w tygodniu sprawa wygląda zupełnie inaczej. Jest tu cicho i spokojnie. Spacerując można rozkoszować się otaczającą nas przyrodą, a przy odrobinie szczęścia zobaczyć lisa, sarnę, zające... Pod warunkiem, że zapuścimy się drogą za tutejszą karczmą i będziemy obserwować łąki. Zwierzęta wychodzą z pobliskiego lasu.

Z karczmą, jak z imprezami. W weekendy trudno znaleźć tu wolne miejsce, za to w tygodniu można w spokoju wypić kawę, zjeść ciasto albo obiad. I nikt nam nie będzie przeszkadzał.

Oczywiście nie można zapomnieć o znajdującym się tu zamku. Najpewniej został zbudowany na miejscu wcześniejszego zamku średniowiecznego, po którym zachował się fragment drewnianej palisady. Za budowniczego renesansowego zamku uznaje się Jana Gierałtowskiego, który w 1532 r. kupił wieś Chudów. Po jego śmierci majątek odziedziczył syn Wacław. Gierałtowscy byli w posiadaniu zamku do 1622 r. W latach 1706-1767 zamek przejęła rodzina Foglarów. W 1717 r. został rozbudowany przez Jana Mikołaja Foglara. Jak podają źródła historyczne, zamek w Chudowie należał wówczas do najwspanialszych rezydencji na Śląsku. Odbywały się tu liczne bale i przyjęcia. Po roku 1768 zamek dość często zmieniał właścicieli, tracąc na znaczeniu. W 1837 r. właścicielem zamku w Chudowie został Aleksander von Bally, dokonując licznych przeróbek, które nie uwzględniały jednak pierwotnego stylu budowli. Jego prace doprowadziły do zatarcia renesansowej formy obiektu.

Tyle historii, a teraz czas na super zabawę w... labiryncie. Przy zamku w Chudowie powstał pierwszy w Polsce Historyczny Labirynt. Jego wystrój inspirowany jest sztuką średniowiecznej Europy. Wnętrza kryją wiele interaktywnych atrakcji rozlokowanych w czterech strefach tematycznych: Mieście, Lochach, Pałacu i Ogrodzie. Każda ze stref tworzy odrębną opowieść, pobudzając wyobraźnię i zapraszając do zabawy. Po labiryncie można chodzić do woli, o ile odnajdzie się tajne przejścia. Mniej odważnym poleca się podpatrywanie śmiałków ze specjalnej platformy ukrytej za fasadą Labiryntu.

I jeszcze informacja dla zmotoryzowanych. Przy zamku znajduje się wygodny, bezpłatny (w tygodniu) parking. Można też przyjechać tu na rowerze.

Harmonogram imprez i więcej informacji na www.zamekchudow.pl

Kategoria: Zwiedzanie