Śląsko Wilijo w sielskiej atmosferze

czwartek 8 grudnia 2022
  • fot. archiwum zdjęć FB Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”
    fot. archiwum zdjęć FB Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Kiedy: 
  • niedziela 18 grudnia 2022
Gdzie: Chorzów
Spotkanie z tradycją w chorzowskim skansenie to alternatywa, dla osób które szukają ucieczki od zgiełku przedświątecznej gorączki. Wśród atrakcji: warsztaty rękodzieła, kolędy i opowieści o śląskich zwyczajach.

18 grudnia w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” to spotkanie z tradycją, jasełkami, warsztaty rękodzieła, wspólne śpiewanie, przedstawienia obrzędowe i jarmark świąteczny.

Śląskie zwyczaje, góralska muzyka i żywa szopka

Odwiedzający skansen już przy wejściu zostaną przywitani śpiewem uczestników warsztatów jasełkowych i żywą szopką. Na scenie głównej, przy udziale publiczności przedstawione zostaną Dziady Noworoczne na temat tradycji obrzędowych. Nie zabraknie pięknych kolęd, wspólnego śpiewania. Będzie można posłuchać m.in. zespółu Bałamuty ze Zwardonia. Imprezę poprowadzi Marek Szołtysek, który opowie o Dzieciątku, betlyjce i znaczeniu choinki, czyli świętowaniu po śląsku.

Świąteczne smakołyki i niebanalne prezenty

Wśród atrakcji znajdą się warsztaty wykonywania ozdób świątecznych. Powstaną piękne zawieszki z filcu i naturalnych produktów. Na stoiskach będzie można znaleźć smakołyki kuchni regionalnej przygotowane przez panie z koła gospodyń wiejskich, rękodzieło. Ciepłe dania będą serwowane w strefie food trucków. Do tego wędliny, sery, ciasta, miody i grzańce. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Śląsko Wilijo odbędzie się 18 grudnia w godz. 12-16 w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” (ul. Parkowa 25). Bilety są w cenie: 15 zł – normalny, 10 zł – ulgowy. Program wydarzenia znajdziecie na stronie skansenu.

Kategoria: Wydarzenia