Powitanie lata z wiankami

poniedziałek 19 czerwca 2023
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Kiedy: 
  • piątek 23 czerwca 2023
Zwyczajem Nocy Świętojańskiej, który zachował się do naszych czasów jest puszczanie na wodzie kolorowych wianków. W Parku Zielona będą na Was czekać tradycyjne obrzędy i pokaz tańców ludowych.

Noc Świętojańska oprócz witania nadchodzącego lata miała również i inne zadanie – łączyć w pary ludzkie serca. Młodzieńcy rywalizowali między sobą o względy pięknych dziewcząt. Te z kolei przez cały wieczór śpiewały pieśni miłosne i tańczyły w białych strojach wokół rozpalonych ognisk. Jednak najważniejszym zwyczajem, który zachował się do naszych czasów jest puszczanie na wodę kolorowych wianków. To właśnie z nim będzie można się zapoznać w Parku Zielona.

Poznaj tradycyjne obrzędy

W Parku Zielona przy fontannie odbędą się tradycyjne obrzędy nocy świętojańskiej - puszczanie wianków na rzece oraz pokaz tańców ludowych Beskidu Śląskiego w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca PKZ Gołowianie.

Wianki odbędą się 23 czerwca o godz. 17 w Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej (ul. Letnia 9). Wstęp wolny. Informację znajdziecie na stronie wydarzenia na Fb.

Kategoria: Wydarzenia