Jak być szczęśliwą rodziną patchworkową?

niedziela 8 marca 2015
  • Strefa Rodzica SWPS podpowiada jak wychowywać dzieci (fot. mat. prasowe)
    Strefa Rodzica SWPS podpowiada jak wychowywać dzieci (fot. mat. prasowe)
Kiedy: 
  • sobota 21 marca 2015
Gdzie: Katowice
Jak funkcjonuje rodzina patchworkowa? Skąd biorą się konflikty i jak je przezwyciężać? Podczas marcowego spotkania w ramach Strefy Rodzica SWPS będzie się można dowiedzieć, jak rozwiązywać problemy w „rodzinie po przejściach”.

W ostatnich latach pojawiły się nowe modele życia rodzinnego, takie jak: Living Apart Together (LAT), gdy kobieta i mężczyzna są kochającą się parą, a nawet mają dzieci, jednak mieszkają oddzielnie, Double Income No Kids (DINKS), reprezentowany przez pary z wyboru bezdzietne, model „rodziny z wyboru” (wybierany przez nieheteroseksualnych partnerów), a także „rodziny patchworkowe”. – Rodziny patchworkowe składają się z członków rodzin, które się rozpadły. Tworzą je dzieci z poprzednich związków, biologiczni rodzice i dziadkowie, rodzice nowego partnera. – wyjaśnia dr Jarosław Kulbat, psycholog z SWPS.

Podczas spotkania w Strefie Rodzica psycholożka i psychoterapeutka Bożena Boruta-Gojny odpowie na pytania, jakie wyzwania stoją przed rodzinami patchworkowymi, skąd biorą się konflikty i jak je przezwyciężać. Takie porady mogą okazać się bezcenne, ponieważ udziałem niejednej rodziny patchworkowej bywają negatywne doświadczenia, jak długotrwałe złe emocje, traumatyczne przeżycia poprzedzające rozwód, gra o dzieci, spory majątkowe czy obwinianie siebie i nowych partnerów. To utrudnia ułożenie relacji w nowej, podwójnie złożonej rodzinie.

Prowadząca wykłady i warsztaty w Strefie Rodzica SWPS podpowie m.in., jak na nowo ułożyć relacje w „rodzinie po przejściach” oraz jak wychowywać dzieci razem, a jednak osobno. Uczestnicy poznają również sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami, zarówno własnymi, jak i dziecka.

Spotkanie „Zrekonstruować rodzinę” w katowickiej siedzibie SWPS zaplanowano 21 marca o godz. 11. Zapisy na stronie: www.swps.pl/strefa-rodzica.

Kategoria: Wydarzenia

Zobacz także

fot. foter.com

Rodzicielstwo  jest przygodą bardzo ryzykowną i w sumie pozbawioną gwarancji sukcesu.  Nie ma przepisu na dobre wychowanie, nie ma jednoznacznych zasad mówiących o tym, jak postępować z dzieckiem.  Początkowe przekonanie rodziców o własnych możliwościach dość szybko ustępuje miejsca frustracji i zniechęceniu. Jak tego uniknąć? Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim próbując zrozumieć – dziecko i samych siebie.

Wypalenie, brak cierpliwości – trudno być rodzicem