Zobacz najpiękniejsze pisanki na Śląsku
- sobota 20 marca 2021 - niedziela 18 kwietnia 2021
W tym roku z powodu pandemii nie odbędzie się popularny konkurs „Górnośląskie kroszonki”. Jednak nic straconego. Fantazyjnie zdobione jaja będzie można zobaczyć na wystawie bytomskiego muzeum. Małe arcydzieła były gromadzone od ośmiu lat przez Dział Etnografii.
Trochę historii...
Najstarsze pisanki liczą ponad 5000 lat i pochodzą z terenów Mezopotamii, a te nieco późniejsze z Egiptu, Persji i Rzymu. Do Europy zwyczaj zdobienia jaj przynieśli prawdopodobnie Persowie. Najstarsze pisanki na ziemiach polskich sięgają końca X wieku, a odkryte zostały podczas wykopalisk na Ostrówku w Opolu i w okolicach Wrocławia.
Regionalnie kroszonka
Dziś zdobione jako nazywamy potocznie pisanką. Wyraz ten wywodzi się z tradycyjnych technik zdobienia jajka – batikowej, gdzie rozgrzany wosk nanoszono na skorupkę specjalnym pisakiem, a czynność tę nazywano pisaniem. Z biegiem lat zaczęto tak określać każde zdobione jajko wielkanocne, niezależnie od techniki. Wyróżniamy jednak określenia szczegółowe: drapanka, oklejanka, naklejanka oraz kraszanka (od krasić, czyli zdobić). Na Górnym Śląsku nazwa kraszanka została przekształcona przez dialekt regionalny i stąd mamy górnośląskie kroszonki.
Ekspozycję będzie można oglądać od 20 marca do 18 kwietnia w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (pl. J. III Sobieskiego 2). Otwarcie wystawy odbędzie się online 19 marca o godz. 17. Cena biletów to: 4 zł normalny, 2 zł ulgowy. Informację o wystawie znajdziecie na stronie muzeum.