Złóż wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną

środa 5 lipca 2023
Trwa nabór wniosków w ramach programu „Dobry Start”. Pieniądze dostaniecie na każde uczące się dziecko. Gdzie należy złożyć wniosek? Kiedy otrzymacie świadczenie? I czy 300 zł wystarczy na zakup wyprawki szkolnej?

Program „Dobry Start” to 300 zł wsparcia, które przyznawane jest raz w roku. Świadczenie przysługuje wszystkim uczniom do 20. roku życia, w przypadku dzieci niepełnosprawnych do 24. Co ważne wypłacane jest niezależnie od sytuacji finansowej rodziny. Wsparcie otrzymają zarówno dzieci wychowujące się w rodzinach, jak i pieczy zastępczej. Program nie obejmuje dzieci w przedszkolu, w szkolnej „zerówce” oraz studentów.

Jak złożyć wniosek?

Aby otrzymać 300 plus należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama, tata, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek można składać tylko przez internet: za pośrednictwem portalu informacyjno-usługowego Emp@tia, przez bankowość elektroniczną, aplikację mZUS lub portal PUE ZUS. Wypłata świadczenia odbywa się bezgotówkowo, na rachunek bankowy. Przyjmowaniem wniosków, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kiedy otrzymamy pieniądze?

Wniosek można składać od 1 lipca do 30 listopada. Im prędzej go złożymy tym szybciej otrzymamy pieniądze. Jeżeli złożymy wniosek w lipcu bądź w sierpniu, wypłatę otrzymamy nie później niż do 30 września. Wnioski złożone we wrześniu, październiku lub listopadzie będą wypłacane do 2 miesięcy (od dnia złożenia świadczenia).

Wyprawkę szkolną zjadła inflacja

Brak waloryzacji kwoty 300 zł, powoduje, że jej realna wartość cały czas spada, a rosnące ceny z pewnością również dotkną szkolnej wyprawki. Koszty zakupów w sierpniu i wrześniu mogą być o wiele większe niż w poprzednim roku. W lepszej sytuacji są rodzice uczniów klas 1-8, gdzie obowiązkowe podręczniki i ćwiczenia uczniowie otrzymują od szkoły. Niestety z większymi wydatkami muszą liczyć się licealiści, którzy w książki muszą zaopatrzyć się sami. W tym roku średnie ceny plecaków zaczynają się od 130 zł, za zeszyt 60 kartkowy zapłacimy około 4 zł, kredki 12 kolorów to minimum 10 zł, a ceny farb plakatowych zaczynają się od 15 zł. Warto podkreślić, że wyprawka to nie tylko artykuły papiernicze, ale również nowe obuwie zamienne czy też strój na wf.

Dodatkowe informacje o programie „Dobry Start” znajdziecie na stronie ZUSu

Kategoria: Wiadomości

Zobacz także

To ostatni dzwonek, by zorganizować dzieciom czas wolny w wakacje. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie ciekawych półkolonii i miejsc w naszym regionie, które warto zobaczyć. Półkolonie kulinarne, sportowe, warsztaty mangi, do tego śląskie Malediwy czy wodne atrakcje. Jest w czym wybierać.

Śląskie na wakacje - półkolonie, zwiedzanie, zabawa