Wyprawka dla noworodka – jakie kosmetyki i artykuły higieniczne muszą się w niej znaleźć?

piątek 17 lutego 2023
Przygotowania do powitania nowego członka rodziny idą pełną parą. Poza łóżeczkiem, wózkiem i ubrankami niezbędne są również artykuły kosmetyczne oraz higieniczne. Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka? Podajemy gotową checklistę!

Skóra maluszka od pierwszych dni życia wymaga specjalnego traktowania. Jest cienka, delikatna i łatwo ją podrażnić. Dlatego wszelkie kosmetyki muszą być łagodne, z możliwie najprostszym składem oraz certyfikatami (np. Instytutu Matki i Dziecka). Dobrze też, by nie tylko myły ciało noworodka, ale również je natłuszczały. Jeśli zaś chodzi o formę produktu, to są do wyboru m.in. emulsje, płyny oraz mydła w kostce. Mnóstwo propozycji znajdziecie tutaj: wyprawka dla noworodka w Nowa Farmacja

Pielęgnacyjne kosmetyki dla noworodka

W każdej wyprawce dla noworodka muszą się znaleźć także kosmetyki pielęgnacyjne. Ani rusz bez maści na odparzenia, którą wbrew swojej nazwie, nakłada się nie tylko w sytuacjach, gdy pojawi się problem w okolicy okołopieluszkowej, ale również zapobiegawczo. Maść będzie zabezpieczała przed różnymi czynnikami drażniącymi. Przyda się również krem do twarzy – zimą ochronny, bez dodatku wody w składzie, latem zaś nawilżający. Aplikuje się go około kwadrans przed wyjściem na spacer. I kolejna uwaga: filtry przeciwsłoneczne są zalecane dopiero po ukończeniu szóstego miesiąca życia. Do tego czasu po prostu osłaniaj dziecko przed bezpośrednią ekspozycją na szkodliwe promienie.

Artykuły higieniczne oraz przydatne akcesoria

Wyprawka noworodka to nie tylko kosmetyki myjące i pielęgnacyjne, ale również artykuły higieniczne oraz akcesoria. Tu możemy szczególnie wyróżnić dwie grupy produktów: mokre chusteczki oraz podkłady do przewijania. Chusteczki przydają się podczas większych zabrudzeń przy zmianie pieluszki, ale również do przemycia rączek, twarzy czy zabawek. Warto  je mieć zawsze ze sobą w wózku albo w torebce, bo nigdy nie wiadomo, kiedy będą potrzebne. Kolejny produkt – podkłady. Są świetne poza domem, kiedy chcecie przewinąć lub położyć gdzieś malucha. Doskonale się sprawdzą również na domowym przewijaku (podkład jest zdecydowanie cieplejszy od materiału przewijaka), łóżku czy dywanie. Ich zadaniem jest nie tylko zapewnienie odpowiednich warunków cieplnych, ale również stworzenie bariery przed ewentualnymi zanieczyszczeniami i bakteriami. Co warto jeszcze podkreślić, taki podkład świetnie chroni również podłoże przed przemoczeniem. Uzupełnijcie jeszcze wyprawkę noworodka o sól fizjologiczną, pakowaną w jednorazowe ampułki o pojemności 5 ml. Możecie używać ich na wiele sposobów już od pierwszych dni życia maluszka – do higieny nosa, oczu, uszu, do inhalacji oraz przemywania ran. W Nowej Farmacji znajdziecie sól fizjologiczną w wielopakach liczących nawet po 100 czy 120 sztuk. Pamiętajcie też, by zaopatrzyć się w grubsze patyczki higieniczne oraz duże płatki kosmetyczne do przemywania skóry dziecka.

Nie czekajcie dłużej, tylko weźcie nasze wskazówki pod uwagę i skompletuj wyprawkę dla swojego noworodka! Udanych zakupów!