Starganiec wypiękniał, przekonajcie się sami!

wtorek 8 sierpnia 2023
  • Teren wokół stawu zagospodarowano i uporządkowano (fot. mat. prasowe Katowice)
    Teren wokół stawu zagospodarowano i uporządkowano (fot. mat. prasowe Katowice)
  • W pobliżu plaży powstał pomost – częściowo stały, a częściowo pływający (fot. mat. prasowe Katowice)
    W pobliżu plaży powstał pomost – częściowo stały, a częściowo pływający (fot. mat. prasowe Katowice)
  • W sezonie letnim o bezpieczeństwo kąpiących się będą dbać ratownicy (fot. mat. prasowe Katowice)
    W sezonie letnim o bezpieczeństwo kąpiących się będą dbać ratownicy (fot. mat. prasowe Katowice)
Rewitalizacja stawu Starganiec, który mieści się w lesie pomiędzy Katowicami, a Mikołowem dobiegła końca. Teraz można tu plażować, korzystać z kąpieli i aktywnie spędzać wolny czas. W odmienionym miejscu powstały również boiska do siatkówki, altany piknikowe, ławki i leżaki.

Przemiana dawnego ośrodka rekreacyjnego Huty Baildon dobiegła końca. „Głównym punktem tej rewitalizacji było zagospodarowanie oraz umocnienie plaży, a także zaadaptowanie małego stawu na kąpielisko. Zbudowane zostały altany oraz dwa boiska do siatkówki plażowej, dzięki czemu mieszkańcy zyskują nową przestrzeń do spędzania wolnego czasu”– mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Koszt inwestycji wyniósł 7 mln zł. Formalnie Starganiec znajduje się na terenie Mikołowa, ale władze miast porozumiały się w kwestii inwestycji Katowic w tym miejscu.

Spektakularna metamorfoza

Teren wokół stawu zagospodarowano i uporządkowano. W pobliżu plaży powstał pomost – częściowo stały, a częściowo pływający (równoległy do ścieżki pieszej). Teraz można tu również wypocząć na leżakach, ławkach, zagrać w siatkówkę plażową, są także altany piknikowe. Nie brakuje ścieżek spacerowych, które dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Teren jest oświetlony lampami solarnymi. Zamontowano również monitoring. Wyznaczone zostały: miejsca dla food tracków, strefa toalet przenośnych, a także wymieniono nawierzchnię parkingu. Przy stawie pojawiła się nowa roślinność. W sezonie letnim o bezpieczeństwo kąpiących się będą dbać ratownicy.

Uroczyste otwarcie i pożegnanie lata

26 sierpnia na Stargańcu odbędzie się uroczyste otwarcie i pożegnanie lata. Organizacja imprezy uzależniona jest od warunków atmosferycznych. W ramach wydarzenia przewidziano szereg atrakcji m.in. warsztaty tańca. Szczegóły pojawią się wkrótce w mediach społecznościowych na oficjalnych profilach miasta Katowice.

Starganiec można już odwiedzać. Parking znajdziecie przy ul. Owsianej w Mikołowie.

Kategoria: Wiadomości