Spotkania z nauką w Kato Science Corner

wtorek 19 września 2023
  • Przestrzeń została zaprojektowana tak, by umożliwić przeprowadzanie różnych aktywności (fot. mat. prasowe Miasto Katowice)
    Przestrzeń została zaprojektowana tak, by umożliwić przeprowadzanie różnych aktywności (fot. mat. prasowe Miasto Katowice)
  • Dostępny jest program na spotkań, warsztatów na wrzesień (fot. mat. prasowe Miasto Katowice)
    Dostępny jest program na spotkań, warsztatów na wrzesień (fot. mat. prasowe Miasto Katowice)
To nowe miejsce, którego celem jest rozpowszechnianie idei Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 oraz Metrolabu GZM. W zabytkowej kamienicy, na rogu ulic Pocztowej i Młyńskiej, znajdziecie przestrzeń dla wspólnych spotkań, eventów, przedsięwzięć i badań. Nie zabraknie ciekawych warsztatów.

14 września otwarto Kato Science Corner. Przestrzeń nie tylko będzie służyć działaniom realizowanym w ramach otrzymanego tytułu Europejskiego Miasta Nauki, ale również jest siedzibą Metrolabu – miejsca twórczego podejścia do miasta. W Metrolabie każdy ma możliwość, aby podzielić się swoim pomysłem na miasto, wspólnie zaprojektować proponowane zmiany lub nowe usługi, spróbować je wdrożyć i przetestować.

Inspirujące wnętrze

Przestrzeń została zaprojektowana tak, by umożliwić przeprowadzanie różnych aktywności. Ma być miejscem inspirujących spotkań, dyskusji, kreatywnej burzy mózgów w przytulnej i swobodnej atmosferze. Unikalną grafikę na jednej ze ścian przygotowała Gosia Kulik – znana graficzka i malarka, twórczyni ilustracji, opowieści graficznych, komiksów, plakatów, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. We wnętrzach Kato Science Corner skorzystać można między innymi z minibiblioteczki, w której znalazły się książki poświęcone rozwojowi miasta, czy wziąć udział w autorskich spotkaniach i warsztatach. Nie zabrakło też zielonej ściany, pełnej roślin.

Nauka z innej perspektywy

Przygotowano ciekawy program, bogaty w spotkania, warsztaty i prelekcje, które maja przybliżać nie tylko tematykę Miasta Nauki, ale także nauki w szerokiej perspektywie. Odwiedzający będą mogli eksperymentować z dźwiękiem, tworzyć w glinie lub spróbować wykonać spawy z włókien światłowodowych. Dla dzieci i nauczycieli pomocne będą zajęcia „Bezpieczna droga do szkoły”. Dokładny program na wrzesień znajdziecie tutaj. Uczestnictwo w części aktywności wymaga wcześniejszego zapisania się. Można to zrobić dzwoniąc pod numerem telefonu: 453675880 bądź pisząc na adres email: ksc@katowice.eu. Udział jest bezpłatny.

Zaangażowanie uczelni

Wspólnie finansowany przez Katowice i GZM projekt zakłada przygotowanie kalendarza spotkań, wykładów, warsztatów, prezentacji przybliżających tematykę Miasta Nauki, a szerzej nauki w ogóle, także w oparciu o założenia programowe EMNK 2024 oraz Metrolabu GZM. Od października wszystkie uczelnie wchodzące w skład Konsorcjum Akademickiego „Katowice-Miasto Nauki” zadeklarowały swój udział w projekcie, za koordynację tych działań odpowiedzialny będzie Uniwersytet Ekonomiczny.

Przestrzeń Kato Science Corner znajdziecie na rogu ulic Pocztowej i Młyńskiej w Katowicach. Jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17. 

Kategoria: Wiadomości

Zobacz także

Wrzesień to czas wyboru zajęć dodatkowych dla dzieci. Wśród naszych propozycji znajdziecie: zajęcia aktorskie, pływania, kulinarne, a także jazdy na rolkach i treningi MTB. Do szkoły przydatne będą kursy szybkiego czytania i zapamiętywania, a ciekawość świata rozbudzą zajęcia... na uniwersytecie.

Kulinarne, naukowe, sportowe... lista ciekawych zajęć dodatkowych w woj. śląskim