Powstanie u nas największa wypożyczalnia rowerów w Europie

czwartek 31 sierpnia 2023
  • Już za parę miesięcy pierwsze rowery pojawią się w 7 miastach Metropolii (fot. mat. organizatora)
    Już za parę miesięcy pierwsze rowery pojawią się w 7 miastach Metropolii (fot. mat. organizatora)
Po trzech latach GZM zakończyła postępowanie na uruchomienie systemu Roweru Metropolitalnego. Udostępnionych zostanie 7 tys. rowerów i 924 stacje ich wypożyczania. Pojawią się one w 31 gminach.

Wykonawcą Roweru Metropolitalnego będzie niemiecka spółka Nextbike GZM, która jako jedyna złożyła ofertę w postępowaniu. Umowa zawarta na 5 lat, obejmować będzie nie tylko uruchomienie, ale również zarządzanie i eksploatację systemu. Jej koszty wyniosą 181 mln zł.

Nowoczesne rowery w 31 gminach

„To będzie jedna z największych sieci miejskich wypożyczalni rowerów w Europie – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Cieszę się, że po trwającym ponad 3 lata postępowaniu, udało nam się je zakończyć. Jeszcze kilka miesięcy i na naszych ulicach pojawią się pierwsze rowery - dodaje”. 7 tys. rowerów będzie dostępne na 924 stacjach w 31 gminach tworzących GZM. Rowery IV generacji, z nadajnikiem GPS nie trzeba będzie wpinać i wypinać z elektrozamka.

W jakich miastach?

System Roweru Metropolitalnego będzie wdrażany etapami w trzech fazach. W pierwszej (uruchomiona w ciągu 4 miesięcy od podpisania umowy) zostanie udostępnionych 1260 rowerów w 7 miastach: w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu, Tychach, Czeladzi i Siemianowicach Śląskich. W drugiej fazie (w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy) do systemu zostanie dodanych ok. 3,5 tys. nowych jednośladów, które pojawią się: w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Mysłowicach, Piekarach Śląskich i Świętochłowicach. Ostatnia partia rowerów (w ciągu 22 miesięcy od podpisania umowy) pojawi się: Będzinie, Bieruniu, Chełmie Śląskim, Gierałtowicach, Knurowie, Łaziskach Górnych, Mikołowie, Pyskowicach, Radzionkowie,  Rudzińcu, Siewierzu, Sławkowie, Świerklańcu, Tarnowskich Górach, Wojkowicach, Wyrach i Zbrosławicach.

Rower zintegrowany z transportem GZM

Stacje wypożyczalni pojawią się również przy węzłach przesiadkowych. Dzięki czemu podróżowanie rowerem będzie kompatybilne z transportem publicznym. System zostanie zintegrowany z system płatności komunikacji miejskiej. Rowery będzie można wypożyczać przez cały rok. Użytkownicy będą mogli przemieszczać się pomiędzy gminami i pozostawiać rower w innej miejscowości.

Kategoria: Wiadomości