Chcesz dokarmiać łabędzie i kaczki? Skorzystaj z „Ptasiej Karczmy”

piątek 15 grudnia 2023
  • W parkach coraz częściej można spotkać automaty, w których znajdziemy specjalną karmę dla ptaków (fot. mat. prasowe UM Pszczyna)
    W parkach coraz częściej można spotkać automaty, w których znajdziemy specjalną karmę dla ptaków (fot. mat. prasowe UM Pszczyna)
W jednym z najchętniej odwiedzanych parków w naszym regionie pojawiło się urządzenie wydające pokarm dla ptaków. To ważne, aby zwierzęta były prawidłowo dokarmianie zimą. Nie używajmy do tego celu chleba!

Często będąc na spacerze z dziećmi dokarmiamy ptaki wodne. Należy pamiętać, że chleb nie jest odpowiednim dla nich pożywieniem. Zawarta w nim sól jest dla nich szkodliwa. Ptaki jej nie trawią. Ponadto chleb może być zepsuty i również zagrażać życiu zwierząt. W parkach coraz częściej można spotkać automaty, w których znajdziemy specjalną karmę dla ptaków.

„Ptasia Karczma” w pszczyńskim parku

Przy głównej alei w Parku Zamkowym w Pszczynie postawiono specjalne urządzenie edukacyjne wydające karmę dla ptaków. Już parę lat wcześniej w tym miejscu pojawiła się tablica z informacjami „Jak mądrze dokarmiać ptaki?”. To miejsce, gdzie najczęściej gromadzą się skrzydlaci mieszkańcy parku.

Kilka prostych zasad

W parkach najczęściej dokarmiamy kaczki krzyżówki i łabędzie nieme. Ptaki zaczynamy dokarmiać dopiero zimą, gdy pojawia się duża pokrywa śniegu. Pokarmu nie wrzucamy do wody. Dajemy go w miejscu spokojnym i czystym np. na trawniku, nad brzegiem rzeki. Miejsce powinno być na tyle odsłonięte, aby w razie zagrożenia ptaki mogły zareagować, uciec i bez problemu wzbić się w powietrze. Jako pokarm można wykorzystać ziarna zbóż (słonecznik pastewny, proso, kasze, kukurydza, płatki owsiane) i gotowane warzywa – pokrojone i niesolone (marchew, ziemniaki, buraki, kapusta).

Urządzenie z pokarmem i tablicę informacyjną w Parku Zamkowym w Pszczynie znajdziecie na wysokości Stajni Książęcych. Koszt pokarmu to 2 zł.

Kategoria: Wiadomości