Chcesz dokarmiać łabędzie i kaczki? Skorzystaj z „Ptasiej Karczmy”
Często będąc na spacerze z dziećmi dokarmiamy ptaki wodne. Należy pamiętać, że chleb nie jest odpowiednim dla nich pożywieniem. Zawarta w nim sól jest dla nich szkodliwa. Ptaki jej nie trawią. Ponadto chleb może być zepsuty i również zagrażać życiu zwierząt. W parkach coraz częściej można spotkać automaty, w których znajdziemy specjalną karmę dla ptaków.
„Ptasia Karczma” w pszczyńskim parku
Przy głównej alei w Parku Zamkowym w Pszczynie postawiono specjalne urządzenie edukacyjne wydające karmę dla ptaków. Już parę lat wcześniej w tym miejscu pojawiła się tablica z informacjami „Jak mądrze dokarmiać ptaki?”. To miejsce, gdzie najczęściej gromadzą się skrzydlaci mieszkańcy parku.
Kilka prostych zasad
W parkach najczęściej dokarmiamy kaczki krzyżówki i łabędzie nieme. Ptaki zaczynamy dokarmiać dopiero zimą, gdy pojawia się duża pokrywa śniegu. Pokarmu nie wrzucamy do wody. Dajemy go w miejscu spokojnym i czystym np. na trawniku, nad brzegiem rzeki. Miejsce powinno być na tyle odsłonięte, aby w razie zagrożenia ptaki mogły zareagować, uciec i bez problemu wzbić się w powietrze. Jako pokarm można wykorzystać ziarna zbóż (słonecznik pastewny, proso, kasze, kukurydza, płatki owsiane) i gotowane warzywa – pokrojone i niesolone (marchew, ziemniaki, buraki, kapusta).
Urządzenie z pokarmem i tablicę informacyjną w Parku Zamkowym w Pszczynie znajdziecie na wysokości Stajni Książęcych. Koszt pokarmu to 2 zł.