Naukomiks - porywająca przygoda naszpikowana wiedzą

wtorek 20 lutego 2024
  • Komiks łączą wątki fabularne z dużą ilością faktów i ciekawostek na dany temat (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Komiks łączą wątki fabularne z dużą ilością faktów i ciekawostek na dany temat (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • Komiks to solidna dawka wiedzy (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Komiks to solidna dawka wiedzy (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • Naukomiks jest ciekawą propozycją dla wszystkich dzieci w wieku szkolnym (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Naukomiks jest ciekawą propozycją dla wszystkich dzieci w wieku szkolnym (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
Jak przemycić naukowe ciekawostki tym czytelnikom, którzy unikają popularnonaukowych książek jak ognia? Trzeba podejść ich podstępem! Można im podsunąć pełen przygód komiks, którego strony pełne są faktów.

Idealnie sprawdzi się seria Naukomiksów od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Naukomiksy to książki różnych autorów i o bardzo różnorodnej tematyce. W serii ukazały się m.in. „Układ Słoneczny”, „Psy” czy „Roboty i Drony”. Wszystkie łączy spójna forma przekazywania treści, gdyż są to kolorowe komiksy, które łączą wątki fabularne z dużą ilością faktów i ciekawostek na dany temat.

Wulkany. Ogień i życie

Mieliśmy przyjemność przeczytać ostatnio jeden z Naukomiksów „Wulkany. Ogień i życie”. Mój ośmiolatek uwielbia komiksy i przygody, ale z sukcesami unika wszelkich „nudnych” i „szkolnych” tematów. Po komiks sięgnął zaintrygowany okładką, pewien, że to przygodowa historia z wulkanami w tle. Gdy w treści zaczęły pojawiać się pierwsze ciekawostki, był już tak zaczytany, że pochłonął całość wraz z trudnymi terminami typu magma felzytowa czy granica konwergentna.

Postapokaliptyczna podróż do wnętrza ziemi…

Główną bohaterką jest Aurora, dziewczynka żyjąca w postapokaliptycznym świecie wiecznej zimy. Bohaterka wraz z bliskimi wędruje po okolicy i zbiera wszystko co można spalić, by dostarczyć ciepło do obozu. Gdy trafia do biblioteki dowiaduje się, że wnętrze ziemi pełne jest płynnego gorąca. Szybko zauważa, że wulkan jako źródło ciepła może ocalić ludzkość. Wraz z bohaterką, która zgłębia temat wulkanów i próbuje do swojego pomysłu przekonać innych, poznajemy ten temat niemal od podszewki.

…i solidna dawka wiedzy

Choć w szkole lubiłam się uczyć, to na tak szczegółowy opis tego, co dzieje się pod ziemską skorupą, nigdy nie trafiłam. Mnóstwo ilustracji i trafne porównania sprawiły, że trudne słownictwo i szczegółowe opisy nie przerosły mojego ośmiolatka. Jestem też przekonana, że nie znudzą nastolatków i Naukomiks jest ciekawą propozycją dla wszystkich dzieci w wieku szkolnym. U nas już pojawiły się w kolejce kolejne tytuły z serii, którą gorąco polecamy! 

Kategoria: Recenzje książek