Jano i Wito idą na zakupy

poniedziałek 13 listopada 2023
  • „Jano i Wito” to seria ilustrowanych książek dla najmłodszych Wioli Wołoszyn (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl))
    „Jano i Wito” to seria ilustrowanych książek dla najmłodszych Wioli Wołoszyn (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • Tym razem chłopcy zabierają czytelników na zakupy (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Tym razem chłopcy zabierają czytelników na zakupy (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • Ważnym aspektem książki są też relacje rodzinne (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Ważnym aspektem książki są też relacje rodzinne (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
„Jano i Wito” to popularna seria książeczek dla najmłodszych. Już od kilku lat na rynku pojawiają się kolejne przygody tego rodzeństwa, a w chwili obecnej seria liczy sobie kilkanaście części. Tym razem chłopcy zabierają czytelników na zakupy.

„Jano i Wito” to seria ilustrowanych książek dla najmłodszych, która skupia się na codziennych sprawach, relacjach rodzinnych i pokazuje najmłodszym czytelnikom właściwe wzorce zachowań oraz pobudza ciekawość. Autorką serii jest Wiola Wołoszyn, a ilustratorem Przemek Liput. Książki ukazują się w wydawnictwie Mamania.

Codzienne sprawy

Jano na pięć lat, Wito dwa. Chłopcy muszą iść z tatą na zakupy. Nuda? W żadnym wypadku! Szczególnie, że rodzice angażują dzieciaki w codzienne obowiązki. Mama pyta, co dopisać do listy zakupów, a Wito postanawia zrobić swoją listę (obrazkową, bo jeszcze nie potrafi pisać). A potem do samochodu i na zakupy. W tej książce zakupy stają się pretekstem do poruszenia kilku ciekawych tematów. Część z nich dotyczy bezpieczeństwa i „grzecznego” zachowania. Tata cierpliwie tłumaczy i argumentuje dlaczego nie wolno biegać na parkingu i w sklepie, co należy zrobić, gdy stracimy rodzica z oczu czy jak nakładać pieczywo.

Edukacja ekologiczna

Bardzo podobają się wątki wprowadzające elementy edukacji ekologicznej. Czym są warzywa i owoce sezonowe, i dlaczego warto je kupować? Co oznaczają numerki na jajkach? Autorka w tej krótkiej książeczce zmieściła naprawdę sporo wartościowych zagadnień, które wytłumaczono w bardzo prosty i klarowny sposób - odpowiedni dla najmłodszych czytelników.

Rodzinne relacje

Ważnym aspektem książki są też opisane tu relacje rodzinne. W części „Jano i Wito w sklepie” nie są one na głównym planie. Ale rodzice są tu cierpliwi, uważni i troskliwi, a dzieci rozbrykane, ale ciekawe świata i zaangażowane w zadania. To taka rodzinna laurka, więc dorośli czytelnicy wrażliwi na pokazywanie „złych” zachowań w książkach dla dzieci mogą spokojnie sięgać po tę lekturę. Nie ma tu żadnych niewłaściwych słów czy wydarzeń, które maluchy mogłyby zechcieć kopiować. Wręcz przeciwnie, z książki możecie wynieść wiele zachowań i nawyków, które usprawnią Wasze rodzinne zakupy.

Kategoria: Recenzje książek