Niezwykły park z wilkami w roli głównej

wtorek 2 kwietnia 2024
 • Dla najmłodszych główną atrakcją jest urządzenie do wspinaczki w kształcie wilka (fot. mat. prasowe UM Gliwice)
  Dla najmłodszych główną atrakcją jest urządzenie do wspinaczki w kształcie wilka (fot. mat. prasowe UM Gliwice)
 • Nowa przestrzeń to również ścieżki pieszo-rowerowe (fot. mat. prasowe UM Gliwice)
  Nowa przestrzeń to również ścieżki pieszo-rowerowe (fot. mat. prasowe UM Gliwice)
 • W miejscu posadzono ponad 700 drzew (fot. mat. prasowe UM Gliwice)
  W miejscu posadzono ponad 700 drzew (fot. mat. prasowe UM Gliwice)
 • Odwiedzający mogą zejść na dno zbiornika (fot. mat. prasowe UM Gliwice)
  Odwiedzający mogą zejść na dno zbiornika (fot. mat. prasowe UM Gliwice)
Czasami może być zalewany. Dlaczego? Ponieważ pełni funkcję ochrony przeciwpowodziowej. Wilcze Doły w Gliwicach ciekawie zagospodarowano. Są ścieżki spacerowe, miejsca gdzie można odpocząć i zrelaksować się, a także plac zabaw ze ścianką wspinaczkową w kształcie wilka.

Wilcze Doły znajdują się na obrzeżu Gliwic, pomiędzy dzielnicami Sikornik i Wójtowa Wieś. Nowa przestrzeń zajmuje 10 hektarów i jest efektem zagospodarowania suchego zbiornika retencyjnego utworzonego na potoku Wójtowianka. Obszar pełni ważną funkcję przeciwpowodziową. Jest również idealnym miejscem do wypoczynku, z którego można korzystać przez cały rok.

Wilcze atrakcje

Na terenie rekreacyjnym znajdują się wygodne ścieżki, na których można pospacerować, pobiegać czy pojeździć na rowerze. Niektóre z nich mają nawierzchnię asfaltową lub betonową, inne mineralno-żywiczną. Uwagę przyciągają drewniane rzeźby wilków. Są też miejsca, gdzie w spokoju można poczytać książkę, spotkać się ze znajomymi czy wystawić twarz do słońca. Co ciekawe, zejść można aż na samo dno zbiornika. Przy ścieżkach są minitarasy widokowe, ławki, leżaki, pergole i zadaszenia. Dzieci mogą pobawić się na placu zabaw, gdzie główną atrakcją jest ścianka wspinaczkowa w kształcie wilka. Urządzono również siłownie do ćwiczeń aerobowych i kalistenicznych. Jest też wybieg dla psów. Przestrzeń jest oświetlona. 

Będzie zielono

W miejscu posadzono ponad 700 drzew, 6 tys. krzewów i 100 tys. bylin. Choć na razie nie można ich jeszcze podziwiać w pełnej okazałości, ale z czasem miejsce się zazieleni. Na dnie zbiornika, przez które przepływa potok, skomponowano wielogatunkowe połacie łąk kwietnych i podmokłych dla dzikich ptaków, owadów, motyli i trzmieli. Skarpy z narzutu kamiennego obsadzono odpowiednimi bylinami. Dno zbiornika okresowo może być zalewane, dlatego znajdujące się tam elementy dekoracyjne wykonano z naturalnych materiałów – drewna i kamienia.

Wykonanie zbiornika retencyjnego kosztowało ponad 20 mln zł, w tym ponad 14 mln zł to pozyskane dofinansowanie z Unii Europejskiej. Natomiast koszt jego rekreacyjnego zagospodarowania wyniósł prawie 18 mln zł, z czego 13 mln zł stanowią pieniądze z UE. Do Wilczych Dołów można dojść m.in. nową drogą na przedłużeniu ulicy Bogatki. 

Kategoria: Aktywna rekreacja