Uczniowie budują ogrody deszczowe

czwartek 25 kwietnia 2024
  • Zajęcia to odpowiedź na zmiany klimatu (fot. mat. prasowe GZM)
    Zajęcia to odpowiedź na zmiany klimatu (fot. mat. prasowe GZM)
Zapobiegają lokalnym suszom i podtopieniom. Jak założyć deszczowy ogród, dzieciaki dowiadują się dzięki pilotażowemu programowi GZM. Powstanie 9 przyszkolnych ogrodów. Jeden z nich stworzyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tychach.

Program „Ogrody deszczowe GZM” to warsztaty dla szkół. Podczas zajęć dzieci dowiadują się, w jaki sposób można wykorzystać wody opadowe oraz jakie podłoże i gatunki roślin wybrać do ogrodu deszczowego. Program realizowany jest wraz ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie. Jego pracownicy prowadzą w szkołach warsztaty i pomagają uczniom założyć swój szkolny ogród deszczowy. W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii powstanie 9 przyszkolnych ogrodów. Będą zakładane w kwietniu i w maju. Zajęcia to odpowiedź na zmiany klimatu.

Paprotki, niezapominajki i mięta

W programie biorą udział szkoły podstawowe z Mysłowic, Tychów, Piekar Śląskich, Siemianowic Śląskich i Tarnowskich Gór, przedszkole z Gliwic, zespoły szkół z Piekar Śląskich i z Chorzowa oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. 23 kwietnia uczniowie klas 4-6 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tychach założyli swój ogród przy placu Wolności 4. Czekała na nich część teoretyczna, następnie gra terenowa oraz najprzyjemniejsza część praktyczna, czyli zakładanie ogrodu i sadzenie roślin. Rośliny zostały dobrane z uwzględnieniem walorów dekoracyjnych oraz gatunki, które dobrze tolerują zmiany poziomu wody. Wśród zasadzonych roślin znalazły się m.in. paprotki, niezapominajki czy mięta.

Ogrody znajdą się na terenach ogólnodostępnych dla mieszkańców Metropolii. Obowiązkiem instytucji biorących udział w programie będzie opiekowanie się i bieżące utrzymanie ogrodu deszczowego przez minimum 3 lata. 

Kategoria: Wiadomości