Nowe miejsce relaksu i zabawy na mapie Katowic

piątek 5 kwietnia 2024
  • Koszt nowego parku wyniósł  5,4 mln zł (fot. mat. prasowe UM Katowiece)
    Koszt nowego parku wyniósł 5,4 mln zł (fot. mat. prasowe UM Katowice)
  • Najmłodszych ucieszy nowy plac zabaw (fot. mat. prasowe UM Katowice)
    Najmłodszych ucieszy nowy plac zabaw (fot. mat. prasowe UM Katowice)
  • Nie brak miejsc na relaks, w parku są hamaki, leżaki i ławki (fot. mat. prasowe UM Katowice)
    Nie brak miejsc na relaks, w parku są hamaki, leżaki i ławki (fot. mat. prasowe UM Katowice)
Zakończyły się prace budowlane w nowym parku w Kostuchnie. Dzieci znajdą tu plac zabaw z domkiem wyposażonym m.in. w siatkę wspinaczkową, most linowy, zjeżdżalnię. Dorośli będą mogli odpocząć na leżakach, pospacerować czy też zrobić grilla. Jest również ścieżka przyrodnicza z grą edukacyjną.

Park znajduje się przy ul. Wantuły w Katowicach – Kostuchnie. Obecnie trwają odbiory, a z jego atrakcji będzie można korzystać w przyszłym tygodniu. Koszt inwestycji wyniósł ponad 5,4 mln zł. „To jeden z elementów budowy bądź rewitalizacji czterech parków w Katowicach. Nowe lub odnowione zielone przestrzenie z miejscami rekreacji pojawią się także w Wełnowcu, u zbiegu ul. Leopolda i Wiertniczej oraz w dolinie rzeki Ślepiotki. Zrewitalizowany został także teren przy Stawie Kajakowym w Dolinie Trzech Stawów. Łączny koszt prac to ponad 40,6 mln zł”– podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Blisko przyrody

Na powierzchni liczącej prawie 34 tys. m2 wydzielono strefy aktywności m.in. plac zabaw, miejsca do rekreacji, obserwacji przyrody. Wzdłuż zachodniej granicy parku biegnie ciek Malownik, który jest dopływem rzeki Mlecznej. Znajduje się tu również niewielki staw o głębokości ok 1 m. Powstały także nowe alejki spacerowe. „Ważnym elementem, który wpływa na bezpieczeństwo, jest oświetlenie – w parku jest 21 opraw oświetleniowych i 6 opraw umożliwiających podświetlenie podestów. Dzięki temu możliwe będą wieczorne spacery po tym terenie. Park jest także monitorowany, co wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa”– mówi Mieczysław Wołosz dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej.

Ćwiczenie motoryki, zabawa i relaks na hamaku

Najmłodsi mogą spędzić czas bawiąc się świetnie na placu zabaw. Znajdą na nim wielofunkcyjny domek wyposażony m.in. w siatkę wspinaczkową, zjeżdżalnię, drabinkę i most linowy. Oprócz tego jest huśtawka tzw. bocianie gniazdo oraz zestaw do ćwiczeń o długości około 2m, który składa się z mostku łańcuchowego, lin do wspinaczki, rączek do podciągania czy mostku do przechodzenia liną. Dzięki urządzeniom dzieci mogą ćwiczyć zdolności motoryczne i koordynację. Dodatkowo dostępny jest rowerek-bujak na sprężynie, a także hamaki do odpoczynku.

Ścieżka przyrodnicza z grą dla całej rodziny

W parku nie brakuje leżaków, a także ławek. Dostępne są trzy altany z miejscem na organizację grilla. Przyrodę można podziwiać z punktu obserwacyjnego – drewnianej, zadaszonej konstrukcji. Czatowania jest również elementem ścieżki przyrodniczej, na której znajdują się hotele dla owadów, karmniki, budki lęgowe oraz gra edukacyjna „Kostki wiedzy”.

Dzięki rewitalizacji zasadzono również nowe drzewa, krzewy i pnącza, łąki kwietne, łąkę trawiastą i zieleń przywodną. W całym parku zainstalowano 13 konstrukcji, które będą porośnięte roślinami pnącymi – m.in. odgradzają one otwarty plac zabaw i plac ćwiczeń, a teren parku jest oddzielony od sąsiadującej zabudowy jednorodzinnej zielenią izolacyjną. 

Kategoria: Wiadomości