"Kurczę blade" pełne świeżych kolorów

czwartek 24 września 2015
 • "Kurczę blade" to zabawny wiersz Wandy Chotomskiej (fot. Ewelina Zielińska)
  "Kurczę blade" to zabawny wiersz Wandy Chotomskiej (fot. Ewelina Zielińska)
 • Wznowienie wyd. Babaryba posiada tekst w języku polskim i angielskim (fot. Ewelina Zielińska)
  Wznowienie wyd. Babaryba posiada tekst w języku polskim i angielskim (fot. Ewelina Zielińska)
 • Uciekający kurczak ścigany przez dziadka rozbawi czytelnika (fot. Ewelina Zielińska)
  Uciekający kurczak ścigany przez dziadka rozbawi czytelnika (fot. Ewelina Zielińska)
 • Uciekający kurczak ścigany przez dziadka rozbawi czytelnika (fot. Ewelina Zielińska)
  Uciekający kurczak ścigany przez dziadka rozbawi czytelnika (fot. Ewelina Zielińska)
Czy stare teksty naszego dzieciństwa i dawne ilustracje mają szansę na wzbudzenie dziecięcego zainteresowania? Sądzę, że tak - szczególnie, gdy sięgniemy po wznowienia, które pozwalają odkrywać klasykę dziecięcej literatury na nowo.
Takim wznowieniem jest „Kurczę blade” Wandy Chotomskiej z ilustracjami Edwarda Lutczyna. Ten krótki wierszyk zyskał atrakcyjną formę kartonowej książeczki dzięki wydawnictwu Babaryba. Twarde strony pozwolą cieszyć się nią już najmłodszym, którzy na pewno z zainteresowaniem wysłuchają historii pechowego jajka jakie zakupił dziadek. Humor Chotomskiej nie traci na aktualności i rozbawi zarówno starszych wspominających „Kurczę blade” z dzieciństwa, jak i młodszych czytelników.
 
Ilustracje na każdej stronie umieszczone są na jednokolorowym intensywnym tle, co spodoba się małym odbiorcom – nie znajdą tu nic, o czym nie byłoby mowy w tekście, który zepchnięty trochę na drugi plan umieszczony jest w rogach rozkładówki. By książka nie była tylko prostym wznowieniem dodano równoległy tekst angielski. Bardzo przypadło nam do gustu angielskie tłumaczenie – świetnie się rymuje i nie traci nic na dowcipie. Syn zaczynający samodzielne czytanie, chętnie sięga sam po tę książeczkę - rytmiczne, rymowane teksty czyta się prosto i przyjemnie. 
 
„Kurczę blade” to świetny wybór dla tych, którzy chcą powspominać z dziećmi swoje własne literackie przygody. To klasyka polskiej literatury dziecięcej. Odświeżona, lecz nie pozbawiona tego co w niej najlepsze – humoru.
Kategoria: Recenzje książek