Opalanie w ciąży - czy to dobry pomysł?

poniedziałek 4 czerwca 2018
  • Czy opalanie i przebywanie na pełnym słońcu służy ciężarnej? Odpowiada położna Danuta Przybyłko (fot. pixabay)
    Czy opalanie i przebywanie na pełnym słońcu służy ciężarnej? Odpowiada położna Danuta Przybyłko (fot. pixabay)
Ostatnio pogoda nas rozpieszcza. Mieliśmy rekordowo ciepły maj, czerwiec również zapowiada się upalnie. Większość z nas uwielbia beztroskie kąpiele słoneczne, ale opalanie w ciąży budzi kontrowersje. O tym, czy wolno opalać się w ciąży, pisze nasze ekspertka - dyplomowana położna Danuta Przybyłko.

Kiedy świeci słońce czujemy się lepiej - promienie ultrafioletowe pobudzają wydzielanie endorfin zwanych hormonami szczęścia. To pod ich wpływem organizm produkuje witaminę D, która jest ważna dla zdrowia, także kobiet w okresie ciąży. Ale jest też druga strona działania promieni słonecznych - ich nadmiar może mieć przykre konsekwencje dla ciężarnych.

Pod wpływem zmian hormonalnych w ciąży zwiększa się wrażliwość skóry na promieniowanie ultrafioletowe, a nadmierne opalanie może spowodować trudne do usunięcia przebarwienia skóry. Promieniowanie UVB rozszerza naczynia krwionośne przez co wiele przyszłych mam ma na skórze siateczkę pajączków. Niebezpieczna jest też wysoka temperatura, która może spowodować komplikacje w okresie ciąży. Dlatego ze słońca w okresie ciąży należy korzystać z umiarem, a wychodząc na plażę trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad.

1. Należy stosować kremy z filtrem mineralnym. Filtr powinien mieć możliwie najwyższy faktor ochronny (nie tylko przed promieniami UVB). Krem z filtrem należy nałożyć na skórę co najmniej na 15 minut przed wyjściem na dwór. W okresie ciąży należy szczególnie chronić znamiona oraz wrażliwe części ciała jak usta, uszy i kark.

2. Przegrzanie w ciąży szkodzi nie tylko matce, ale i płodowi, i może wywołać krwawienia z dróg rodnych. Dlatego, gdy jest bardzo gorąco, nawet siedząc pod parasolem i w cieniu, należy co jakiś czas wejść do wody lub spryskać swoje ciało wodą w sprayu. Trzeba unikać plażowania między godziną 11 a 15 - kiedy słońce grzeje najmocniej.

3. Ważne, by pić dużo wody mineralnej niegazowanej.

4. Nie powinno się rozkładać koca bezpośrednio na piasku, ponieważ w tej pozycji z powodu dużego brzuszka może boleć kręgosłup. Najlepiej wyciągnąć się na leżaku, a przed słońcem i upałem schronić się pod parasolem.

5. W ciąży pogarsza się wzrok, a zmiany hormonalne mogą powodować powstawanie obrzęków w gałce ocznej, dlatego obraz może być lekko rozmazany, a oczy wrażliwsze. Hormony ciążowe zmieniają skład łez - oczy mogą piec i łzawić. Silne słońce może te problemy pogłębić, dlatego dobrze jest stosować okulary ochronne z filtrem kupione w profesjonalnym salonie optycznym.

Przestrzegając powyższych zasad można w pełni cieszyć się latem i zbawiennym działaniem promieni słonecznych.

*Danuta Przybyłko - położna z Dąbrowy Górniczej z 35-letnim doświadczeniem, która w 2017 roku otrzymała tytuł Położnej na Medal w województwie śląskim.

Kategoria: Zdrowie