Edukatorki diabetologiczne szkolą nauczycieli

czwartek 28 września 2017
  • Szkolenia dla opiekunów i nauczycieli odbywają się w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka (fot. pixabay)
    Szkolenia dla opiekunów i nauczycieli odbywają się w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka (fot. pixabay)
Jak żywić dziecko chore na cukrzycę? Czy taki uczeń może uprawiać sport? Jak obsługuje się sprzęt do pomiaru glikemii? W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach trwają szkolenia dla nauczycieli, przygotowujące ich do pracy z dziećmi chorymi na cukrzycę.

Dyrekcja szkoły czy przedszkola nie może odmówić przyjęcia dziecka z cukrzycą. Jest natomiast zobowiązana do zapewnienia mu odpowiednich warunków podczas zajęć. W placówce powinny zostać wprowadzone odpowiednie procedury określające postępowanie z chorymi uczniami, dyrekcja powinna również zapewnić pracownikom szkolenia z zakresu postępowania z młodym diabetykiem.

- Wiemy, że placówki oświatowe mają problem z organizacją takich szkoleń. Dlatego bierzemy tę rolę na siebie. Opracowaliśmy program szkoleń, zapraszamy nauczycieli do naszego szpitala na zajęcia, przekazujemy wiedzę teoretyczną, ale i praktyczne umiejętności. Nauczyciele na miejscu mogą dopytać o interesujące ich kwestie - mówi prof. Przemysława Jarosz-Chobot, kierownik Oddziału Diabetologii Dziecięcej w GCZD, przewodnicząca Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Szkolenie „Bezpieczna szkoła i przedszkole dla dzieci z cukrzycą” skierowane jest do nauczycieli i innych pracowników placówek oświatowych. Podczas zajęć przekazywane są najważniejsze informacje o chorobie oraz wiele praktycznych informacji. Uczestnicy zajęć dowiadują się m. in. o objawach cukrzycy, sposobach postępowania podczas choroby, zapoznają się ze sposobami podawania insuliny, zasadami żywienia w trakcie choroby oraz metodami pomiaru glikemii. W ofercie edukacyjnej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka są też zajęcia praktyczne. Opiekunowie dzieci chorych na cukrzycę mogą wziąć udział w szkoleniu z obsługi pompy insulinowej oraz w warsztatach, podczas których komponowana jest zbilansowana dieta dla małych diabetyków.

,- To są niezwykle przydatne szkolenia. W naszej szkole mamy w tym roku pierwszoklasistkę chorującą na cukrzycę. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas szkolenia na pewno pomogą nam w zapewnieniu właściwej opieki dziewczynce – mówi pani Natalia, nauczyciela z szkoły podstawowej w Knurowie. Zajęcia są prowadzone przez edukatorki diabetologiczne, czyli pielęgniarki specjalnie przygotowane i przeszkolone do pracy z osobami chorymi na cukrzycę. – W naszym szpitalu są zatrudnione trzy edukatorki. Ich rola jest nie do przecenienia. Są osobami pierwszego kontaktu dla z dziecka i jego rodziny. Oswajają chorobę, uczą właściwej diety i korzystania sprzętu do pomiaru glikemii – mówi prof. Jarosz-Chobot.

Cukrzyca to jedna z groźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Nieleczona może prowadzić do powikłań, a w konsekwencji do śmierci. W Polsce na cukrzycę choruje 2,7 mln osób. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach to jeden z wiodących ośrodków w kraju zajmujących się leczeniem świeżo rozpoznanej cukrzycy. Obecnie pod opieką placówki pozostaje około 1,5 tys. pacjentów z rozpoznaną chorobą.

Bezpłatne szkolenia dla opiekunów i nauczycieli dzieci chorych na cukrzycę odbywają się w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w każdą środę. Najbliższe odbędą się 4 października.

Kategoria: Wiadomości

Zobacz także

Wprowadzanie nadmiernej ilości cukru do diety dziecka może mieć fatalne skutki (fot. pixabay)


Czy cukier jest potrzebny w diecie dziecka? Co mają ze sobą wspólnego miód i jad kiełbasiany? Czy są zdrowe zamienniki cukru? Na te pytania odpowiada nasz specjalista - Iwona Zieleń-Zynek, dietetyk kliniczny.

Dziecko bez lizaka, cukierka czy loda będzie miało nieszczęśliwe dzieciństwo – często takie opinie funkcjonują wśród rodziców i dziadków. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, ale musimy mieć świadomość, jakie  konsekwencje niesie wprowadzanie nadmiernej ilości cukru do diety małego człowieka.

Nie osładzajmy życia dziecku – kilka prawd o cukrze