Leśno Rajza – wakacje na rowerze

wtorek 9 lipca 2019
  • Leśno Rajza to inaczej długa przejażdżka po lesie (fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
    Leśno Rajza to inaczej długa przejażdżka po lesie (fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
  • W relacji Katowice-Lubliniec obowiązuje promocja - darmowy przewóz rowerów (fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
    W relacji Katowice-Lubliniec obowiązuje promocja - darmowy przewóz rowerów (fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
W wakacje, gdy pogoda sprzyja, często wybieramy się z dziećmi na rowery. Szukamy bezpiecznych tras, oddalonych od ruchliwych ulic. Ostatnio postanowiliśmy wypróbować Leśno Rajza.

Leśno Rajza to pętla rowerowa biegnąca przez powiat tarnogórski i lubliniecki. Powstała w porozumieniu sześciu gmin (Kalety, Świerklaniec, Koszęcin, Woźniki, Tworóg i Miasteczko Śląskie). Szlak oznaczony jest zielonym symbolem LR. Długość głównej pętli wynosi 90 km.

Start Miasteczko Śląskie

Do Miasteczka Śląskiego dojeżdżamy pociągiem Kolei Śląskich. Rowery przewozimy za darmo (obowiązuje promocyjna oferta m.in. relacja Katowice-Lubliniec). W weekendy podróż pociągiem możemy zastąpić Wąskotorówką (startuje w Bytomiu). Oczywiście początek trasy może przebiegać inaczej. Nam zależało na bliskości jeziora.

Cel - zalew Chechło-Nakło

Miasteczko Śląskie to trasa nr 1 (czerwona). Na swojej drodze bez problemu widzimy oznaczenia trasy na drzewach. Poruszamy się spokojnymi ulicami miasta. Po drodze zatrzymujemy się, by zobaczyć zabytkowy drewniany kościół. Od tego momentu jedziemy krótki odcinek chodnikiem (ruchliwa droga). Zjeżdżamy do lasu. Wybieramy dłuższą przejażdżkę szutrowymi oraz leśnymi drogami. Jest gorąco, dlatego robimy sobie przerwę nad jeziorem. W upalne dni las daje przyjemny cień i chłód. Po kąpieli w jeziorze jeszcze pętla wokół niego i wracamy inną, leśną drogą w kierunku dworca.

Jedna pętla – wiele możliwości

Podróżując Leśną Rajzą na szlaku możemy zobaczyć zabytkowe drewniane kościoły, kamienice (Woźniki). Miłośnicy wypoczynku nad wodą mogą wybrać zalew Zielona lub Chechło. Trasa przebiega również w pobliżu rzek Mała Panew i Brynica. Naszym celem może też być uroczy staw w parku świerklanieckim.

Mapa

Leśno Rajza, inaczej długa przejażdżka po lesie, to idealna alternatywa na spędzenie wolnego czasu w pobliżu Aglomeracji Śląskiej. My na pewno jeszcze nie raz wybierzemy tą trasę. Chętnie sprawdzimy inne możliwości pętli rowerowej. Szczegółową mapę znajdziecie na stronie traseo.pl.

 

Kategoria: Aktywna rekreacja

Zobacz także

Nauka jazdy na rowerze może sprawiać problemy (fot. sxc.hu)

Dla tych, którzy nie zdążyli jeszcze nauczyć swojej pociechy jazdy na rowerze, przygotowaliśmy ściągę - jak to zrobić szybko i bezboleśnie.
Swoim doświadczeniem podzielił się z nami Tymek Błaszczyk, trener klubu sportowego Alpino (www.alpino.pl).

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? 8 kroków do sukcesu