Hałda pełna atrakcji

niedziela 24 lutego 2019
  • Inwestycja została sfinansowana w większości ze środków unijnych (fot. UM Ruda Śląska)
    Inwestycja została sfinansowana w większości ze środków unijnych (fot. UM Ruda Śląska)
  • Zbudowano tor do jazdy na BMX (fot. UM Ruda Śląska)
    Zbudowano tor do jazdy na BMX (fot. UM Ruda Śląska)
  • Rekultywacja została przeprowadzona w oparciu o badania naukowe (fot. UM Ruda Śląska)
    Rekultywacja została przeprowadzona w oparciu o badania naukowe (fot. UM Ruda Śląska)
Bezpieczna zielona przestrzeń powstała na zrewitalizowanej pocynkowej hałdzie w Rudzie Śląskiej. Znajdziecie tu industrialny plac zabaw, ścieżkę historyczną, siłownię, ściankę wspinaczkową, tor do jazdy na BMX, górkę saneczkową oraz liczne alejki z miejscami odpoczynku. Koszt inwestycji to 4,5 mln zł.

Inwestycja została sfinansowana w większości ze środków unijnych. Rudzka hałda jest nasadzona roślinami, które będą zabezpieczać przed wydostawaniem się na zewnątrz metali ciężkich tzw. fitostabilizacja. To największy tego typu obiekt w Polsce, który ze zdegradowanego przeobrażony został w bezpieczną zieloną przestrzeń.

Odpoczynek na hamaku i zabawa

Na górce znajdziemy duży plac zabaw, ściankę wspinaczkową, oświetloną górkę saneczkową. Ponadto został zbudowany tor do jazdy na BMX. Po zabawie będzie można odpocząć na tradycyjnych ławkach, hamakach lub specjalnych przestrzennych sześcianach z zamontowanymi fotelami. Na szczycie góry przy dobrej pogodzie poobserwujemy przez lunetę Beskidy. Nie zabraknie miejsca do gry w piłkę, bądź badmintona na dużym polu do gry. Wydzielono również dodatkowe miejsca do grillowania.

Ścieżka edukacyjna i historyczna

Na terenie hałdy umieszczono tablice informacyjne, mówiące o historii tego miejsca, opisujące rośliny odpowiedzialne za fitostabilizację. Spacerując będzie można zobaczyć kadzie, które służyły do wytopu cynku, spiek pohutniczy, czyli bryłę dolomitu oraz w północnej części zwałowiska zabezpieczony fragment przekroju hałdy.

Rekultywacja oparta na badaniach naukowych

Zagospodarowanie zostało przeprowadzone w oparciu o badania naukowe - Rekultywacja polegała na umieszczeniu w glebie specjalnych dodatków, które będą wiązać zanieczyszczenia w części korzeniowej roślin, tak aby nie przechodziły one do ich części naziemnej. W ten sposób użytkowanie hałdy i kontakt z tak nasadzonymi roślinami będzie bezpieczny - zapewnia dr Marta Pogrzeba z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach

„Góra Antonia” mieści się przy ul. 1 Maja w Rudzie Śląskiej. Prawdziwy efekt przemiany będzie widoczny na wiosnę.

 

Kategoria: Aktywna rekreacja