Nowa tężnia solankowa powstanie na Śląsku

wtorek 13 sierpnia 2019
  • Tężnia solankowa powstanie na terenie lasu komunalnego przy ul. Chorzowskiej w Gliwicach (fot. mat. UM Gliwice)
    Tężnia solankowa powstanie na terenie lasu komunalnego przy ul. Chorzowskiej w Gliwicach (fot. mat. UM Gliwice)
Wiele wskazuje na to, że już wiosną na mapie Śląska pojawi się nowe „uzdrowisko”. Dzięki niemu choć na chwilę będzie można poczuć się jak nad morzem. Zerknijcie, gdzie jeszcze skorzystacie z tego rodzaju obiektów.

Nowa tężnia solankowa powstanie na terenie lasu komunalnego przy ul. Chorzowskiej w Gliwicach. Projekt o wartości 110 tys. zł wykona katowicka firma Modulor Architekci Mariusz Mrozek i ma być gotowy we wrześniu. Wówczas ogłoszony zostanie przetarg na budowę. Jeśli zostanie rozstrzygnięty pomyślnie, z inhalacji będzie można skorzystać już wiosną 2020 r.

Małe uzdrowiska

Korzystanie z tego rodzaju obiektów ma dobry wpływ na zdrowie. Pod wpływem słońca i wiatru rozpylona solanka tworzy mgiełkę bogatą m.in. w jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo. Dzięki temu powstaje mikroklimat zbliżony do tego nad morzem. Sprzyja on w leczeniu chorób układu oddechowego, wzmacnia system odpornościowy, wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego i alergii.

Śląskie tężnie solankowe

Na Śląsku tężnie solankowe znajdują się m.in. w Katowicach (ul. Wczasowa), w Tychach (park Południowy), Radlinie (ul. Wypandów 27), Jaworzu koło Bielska-Białej (ul. Koralowa), Jastrzębiu – Zdrój (ul. Mikołaja Witczaka 5 i ul. Cieszyńska), Knurowie (ul. Szpitalna 28) czy też w Czeladzi (ul. Krótka).

Kategoria: Wiadomości