Śląskie Malediwy

poniedziałek 19 sierpnia 2019
 • Miejsce jest idealne na rodzinne spacery (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
  Miejsce jest idealne na rodzinne spacery (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
 • Czysta lazurowa woda zachwyci niejednego odwiedzającego (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
  Czysta lazurowa woda zachwyci niejednego odwiedzającego (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
 • Do miejsca można dotrzeć dwoma trasami (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
  Do miejsca można dotrzeć dwoma trasami (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
 • Nad zbiornikiem odpoczniemy na ławeczkach, pomoście lub w drewnianych altankach (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
  Nad zbiornikiem odpoczniemy na ławeczkach, pomoście lub w drewnianych altankach (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
 • Z pomostu można obserwować rybki(fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
  Z pomostu można obserwować rybki(fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
 • Można poczuć się , jak na egzotycznych wakacjach (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
  Można poczuć się , jak na egzotycznych wakacjach (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
Ostatnio w mediach głośno o Parku Gródek w Jaworznie. Postanowiliśmy sprawdzić, czy faktycznie zasługuje na miano polskich Malediwów lub małej Chorwacji. A może i Wy zdecydujecie się na ciekawy spacer.

Czysta lazurowa woda, strome klify, małe wysepki oraz rybki zachwycą niejednego odwiedzającego Park Gródek w Jaworznie. Internet oszalał na punkcie tego miejsca. Nie brak porównań do Malediwów, Chorwacji czy innych wysp tropikalnych.

Dojście do zbiornika Wydra

Do miejsca można dotrzeć dwoma trasami. Pierwsza prowadzi przez Bacówkę Wspólnoty Betlejem, gdzie dzieciaki mogą zobaczyć zwierzęta, jak koniki, kangur czy owieczki. Trasa kończy się nad zbiornikiem Wydra. Na dół do altanek umieszczonych na wodzie trzeba zejść po schodach, może to być problem dla rodzin z wózkami. Druga łatwiejsza trasa prowadzi koło ośrodka nurkowania. Do zbiornika dochodzimy asfaltową drogą biegnącą lasem, w części szutrową. Tu wychodzimy zaraz przy zbiorniku, aby go obejrzeć z góry możemy wybrać wejście po schodach lub ścieżkę prowadzącą lasem.

Spacer nad lazurowym brzegiem

Na miejscu można odpocząć na ławeczkach, pomoście lub w drewnianych altankach. Dzieciom szczególnie spodoba się możliwość obserwacji rybek z bliska. Czy brzeg i woda przypomina „Malediwy”? Po dotarciu na górę faktycznie dopatrzymy się odcieni lazuru i skojarzymy miejsce z egzotycznymi wypadami wakacyjnymi. Jest to z pewnością fajne miejsce na rodzinny spacer, niestety już mocno oblegane. Park Gródek spodobał się nam, ale nie zachwycił. Wybierzcie się i sprawdźcie sami. Przypominamy, na miejscu obowiązuje zakaz kąpieli.

Krótka historia

Park Gródek jest efektem działalności człowieka. 20 lat temu wydobywano tam dolomit. Kiedy zakład zalegał z opłatami za zużycie energii elektrycznej, odcięto im prąd. W wyniku czego pompy przestały pracować, a kamieniołom został zalany przez wodę. Powstało też drugie mniejsze zalewisko, które dziś jest dostępne dla ludzi.

Park Gródek znajduje się między Pieczyskami a Ciężkowicami w Jaworznie. My parkowaliśmy niedaleko ul. Jana III Sobieskiego. Na miejscu znajdziecie kilka mniejszych parkingów.

Kategoria: Aktywna rekreacja