W rybach znaleziono groźną bakterię

wtorek 17 grudnia 2019
  • Listerioza to choroba niebezpieczna zwłaszcza dla kobiet w ciąży (fot. mat. pixabay)
    Listerioza to choroba niebezpieczna zwłaszcza dla kobiet w ciąży (fot. mat. pixabay)
Główny Inspektorat Sanitarny informuje o wycofaniu ze sprzedaży partii ryb, w których stwierdzono przekroczoną liczbę bakterii Listeria monocytogenes. Jej spożycie może wywoływać listeriozę, groźną chorobę zwłaszcza dla kobiet w ciąży.

Firma MAKRO Cash and Carry Polska S.A. wycofała z obrotu produkt MC halibut niebieski, steki, wędzone, o numerze partii 01/340, wyprodukowany przez firmę Rybhand Sp. z o.o. Sp. k., o numerze weterynaryjnym 30061802. Decyzję podjęto w związku z wynikiem badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez przedsiębiorcę, w których stwierdzono przekroczoną liczbę bakterii Listeria monocytogenes.

Listerioza niebezpieczna dla kobiet w ciąży

Spożycie żywności zanieczyszczonej bakterią może prowadzić do choroby zwanej listeriozą. To choroba groźna zwłaszcza dla kobiet w ciąży, której skutkiem może być przedwczesny poród, powikłania w ciąży, a nawet poronienia. W grupie zwiększonego ryzyka są również seniorzy, osoby z obniżoną odpornością. Niezdiagnozowana może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych lub sepsy. Do najczęstszych objawów należą: wysoka gorączka, wymioty, biegunka, bóle stawów i mięśni, drgawki. W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktu objętego komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem.

Szczegółowe informacje na temat wycofywanego produktu znajdziecie tutaj.

Kategoria: Wiadomości