Poczuj klimat morza na Górnym Śląsku

poniedziałek 6 lipca 2020
  • Gliwicka tężnia znajduje się daleko od ruchliwych ulic (fot. mat. UM Gliwice)
    Gliwicka tężnia znajduje się daleko od ruchliwych ulic (fot. mat. UM Gliwice)
  • Zrelaksować można się na drewnianych leżakach (fot. mat. UM Gliwice)
    Zrelaksować można się na drewnianych leżakach (fot. mat. UM Gliwice)
Jej działanie porównywane jest do dobroczynnych spacerów nadmorskich. Dostarcza jodu, magnezu, potasu czy też żelaza. Mowa o tężni solankowej. Na Śląsku otwarto nowy obiekt, zlokalizowany w głębi lasu, w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Nową tężnię solankową znajdziemy w lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej w Gliwicach. Koszt inwestycji wyniósł 3,4 mln zł i został w całości sfinansowany z budżetu miasta. Jak podkreśla wykonawca, tężnia jest jednym z najlepiej usytuowanych tego typu obiektów w kraju - jest oddalona od ruchliwych ulic i stoi w głębi lasu.

Relaks w ogrodzie

Gliwicka tężnia ma prawie 8 m wysokości i jest zadaszona, co ogranicza rozrzedzanie solanki przez padające deszcze. Do relaksu zachęcają wygodne ławki oraz drewniane leżaki. Wokół powstał ogród, w którym wyeksponowano rosnący tu wcześniej dąb szypułkowy. Zasadzono również ok. 700 krzewów, traw i ozdobnych bylin. W pobliżu tężni znajdują się stojaki na rowery i miejsca parkingowe dla odwiedzających. Ścieżki wokół zostały wyłożone nawierzchnią dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Poczuj się jak nad morzem

Pod wpływem słońca i wiatru rozpylona solanka tworzy mgiełkę bogatą m.in. w jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo. Tworzy się swoisty mikroklimat porównywany do tego nadmorskiego. Wizyty w tężni wzmacniają odporność, pomagają w leczeniu chorób układu oddechowego, nadciśnienia tętniczego i alergii.

Kategoria: Aktywna rekreacja