Handel bonami turystycznymi – to nielegalne

środa 5 sierpnia 2020
Od 1 sierpnia pobyt dziecka na obozie czy koloniach można opłacać bonem turystycznym, a konkretnie kodem wygenerowanym po zarejestrowaniu się na portalu PUE ZUS. W sieci kwitnie handel tymi kodami. To nielegalne – ostrzegają specjaliści.

„Na PUE ZUS aktywowano do tej pory ponad 363 tys. bonów o wartości ponad 310 mln zł. Dokonano niemal 14 tys. płatności bonami na kwotę ponad 10 mln zł. Bonami można już płacić u ponad 10 tys. podmiotów turystycznych” - poinformował na Twitterze ZUS. Tymczasem na jednym z serwisów sprzedażowym czytamy: „Sprzedam bon turystyczny o wartości 500 zł za 400 zł”. Takich ogłoszeń było więcej, jednak po nagłośnieniu sprawy zostały usunięte. Okazuje się, że ustawodawca umieścił w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym zapisy ograniczające takie działania.

Nawet do 3 lat więzienia

- Zgodnie art. 5 ust. 5 ustawy z 15 lipca 2020 roku o Polskim Bonie Turystycznym płatności za pomocą bonu mogą wykonywać tylko osoby uprawione na rzecz dzieci, którym przyznano świadczenie lub dodatek - mówi w rozmowie z Konkret24tvn24.pl rzecznik Polskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Cedrowski. Adam Ziębicki, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy dla portalu FilaryBiznesu.pl stwierdza: - Bez względu na towarzyszące temu okoliczności, takie działania są niezgodne z prawem. Ustawodawca na etapie prac legislacyjnych rozpoznał taki proceder i przewidział za niego karę grzywny - nawet do 1 mln zł, karę ograniczenia wolności albo, w przypadku najzuchwalszych czynów, karę pozbawienia wolności do lat 3.

We wtorek Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że powstał adres e-mail (nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl) do zgłaszania prób oszustw związanych z bonem turystycznym.

Więcej o bonie turystycznym, o tym jak go aktywować i jak z niego korzystać, przeczytacie w naszym artykule.

Kategoria: Wiadomości