Dzieci w sieci… zagrożeń. Jak uchronić pociechę przed niebezpieczeństwem w internecie

poniedziałek 12 września 2022
Dzieci i młodzież żyją w dwóch równoległych światach – realnym i wirtualnym. W każdym z nich mogą napotkać zagrożenia. O niebezpieczeństwach w świecie realnym potrafimy rozmawiać, gorzej nam idzie z wirtualnym. Czy zakazać internetu? Jakie działania podjąć, by uchronić pociechę?

Od roku rodzice mogą korzystać z porad, które pomagają w mądrym towarzyszeniu dziecku w wirtualnym świecie. Dzięki kampanii Ministerstwa Cyfryzacji i NASK „Nie zgub dziecka w sieci” mogą świadomie ograniczać zagrożenia czyhające na ich pociechy w internecie.

Nie zakazuj

Internet to nieodłączny element współczesnego życia. To źródło wiedzy, rozrywki, a dla dzieci i młodzieży świat bez którego nie potrafią funkcjonować. Nie warto go zakazywać. Opiekunowie powinni poznać zagrożenia, nauczyć się im zapobiegać. - Wyobraźmy sobie, że zostawiamy dziecko samo na stadionie piłkarskim, na dworcu, lotnisku, ruchliwej ulicy. W tłumie nieznajomych osób. To dla rodziców nie do pomyślenia. Tymczasem każda minuta w internecie jest właśnie takim wejściem w tłum. Tłum przede wszystkim obcych ludzi. W różnym wieku. O różnych zamiarach – przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Rozmawiaj, ustal reguły

- Rozmów nigdy za wiele. Niezależnie od tego, czy nasze dziecko ma kilka czy kilkanaście lat, powinniśmy być jego przewodnikami po internecie. Nie krytykujmy, nie oceniajmy, słuchajmy. Podawajmy argumenty i dyskutujmy - radzi Anna Borkowska z Akademii NASK. Co ważne, zanim udostępnimy dziecku sprzęt warto skorzystać z rozwiązań technicznych, które np. blokują nieodpowiednie treści (narzędzia kontroli rodzicielskiej). Warto sprawdzać gry komputerowe pod kontem dostosowania do wieku w Systemie Klasyfikacji Gier (PEGI),

Nie wpadaj w panikę, reaguj

- Jeśli dowiemy się, że nasze dziecko miało w internecie kontakt z treściami przemocowymi, pornograficznymi czy promującymi zachowania autodestrukcyjne, nie wpadajmy w panikę. Zachowajmy spokój, porozmawiajmy z dzieckiem i postarajmy się ustalić okoliczności zdarzenia. Zastanówmy się wspólnie, jak zapobiec temu w przyszłości – radzi Anna Borkowska, ekspertka Akademii NASK.

Wyciągnij pomocną dłoń

Narzędzia „kontroli rodzicielskiej” to połowa sukcesu. Drugą stanowi towarzyszenie dziecku podczas odkrywania świata online i rozmawianie o zdobytych doświadczeniach. Ważne aby dzieci, nastolatki nam ufały i miały przekonanie, że w każdej chwili mogą podzielić się z rodzicem problemem, jakie spotkało je w sieci.

Więcej porad jak nie zagubić dziecka w sieci znajdziecie na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji

Kategoria: Porady ekspertów