Nowoczesna sala gimnastyczna powstała na Śląsku

czwartek 4 lutego 2021
  • fot. mat. UM Zabrze
    fot. mat. UM Zabrze
  • fot. mat. UM Zabrze
    fot. mat. UM Zabrze
  • fot. mat. UM Zabrze
    fot. mat. UM Zabrze
To najnowocześniejszy obiekt gimnastyczny w południowej Polsce. Są tu trampoliny, stoły gimnastyczne, ścieżka akrobatyczna i wiele innych przyrządów. Będą tu trenować dzieci i młodzież, a zastosowane rozwiązania umożliwią organizację zawodów sportowych, takich jak Mistrzostwa Europy.

Profesjonalna sala gimnastyczna powstała w zabrzańskiej dzielnicy Zaborze. Obiekt znajduje się przy Zespole Szkół Sportowych im. Janusza Kusocińskiego (ul. Filipiny Płaskowickiej 2). To druga w kraju tak nowoczesna sala przeznaczona dla dzieci i młodzieży trenujących gimnastykę sportową. Koszt inwestycji wyniósł prawie 19 mln zł, z czego 8 mln miasto pozyskano z Ministerstwa Sportu. Jedyna większa tego rodzaju sala znajduje się w Gdańsku (sala Leszka Blanika).

Trampoliny, konie, stoły gimnastyczne

Budynek składa się z trzech poziomów i nie posiada barier architektonicznych. Z myślą o osobach niepełnosprawnych została zainstalowana winda. Powierzchnia całkowita sali wynosi 3370 m kw., w tym część użytkowa to 2516 m kw. W obiekcie znajduje się sprzęt do gimnastyki kobiet i mężczyzn m.in. 5 równoważni, 3 poręcze asymetryczne, 5 drążków gimnastycznych, 2 pary poręczy symetrycznych, 2 stoły gimnastyczne, ścieżka akrobatyczna, ścieżka batutowa, trampoliny Euro-Tramp, 2 batuty małe, 2 doły asekuracyjne wypełnione odpowiednimi gąbkami, 2 konie z łękami, 2 grzybki, kapelusz, niski koń bez łęków, para kół standard, 2 pary kół treningowych, 2 lonże i plansza gimnastyczna do ćwiczeń wolnych. Wszystkie przyrządy zostały obudowane materacami bezpieczeństwa. Dostępne są również liny, drabinki i mniejszy gimnastyczny sprzęt.

Miejsce idealne na zawody

Na sali powyżej poziomu wykorzystywanego przez zawodników powstała widownia z 212 miejscami. Dzięki temu goście będą mogli podziwiać wyczyny sportowców z lepszej perspektywy. Pod widownią znajduje się duży magazyn na sprzęt sportowy. Nowa infrastruktura zawiera także cztery duże szatnie dla uczniów, zawodników wraz z sanitariatami. Znalazły się tu również pokoje trenerskie, pokój fizjoterapeuty, gabinet pielęgniarki, masażysty i 3 mniejsze salki treningowe. Dwie z nich posiadają lustra i można w nich ćwiczyć balet.

Treningi dla uczniów pomimo pandemii

Ponieważ rozporządzenie pozwala na zajęcia stacjonarne wychowania fizycznego oraz organizację treningów dla uczniów szkół sportowych, dzieci i młodzież z pobliskiej szkoły mogą w pełni cieszyć się z nowego obiektu. - W szkole mamy 159 gimnastyków, którzy na przestrzeni ostatnich czterech lat zdobyli 41 medali złotych, 46 srebrnych i 51 brązowych. Co roku bierzemy udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, Małej Olimpiadzie, Indywidualnych Mistrzostwach Polski i Drużynowych Mistrzostwach Polski. Przy szkole działa również Centralny Ośrodek Polskiego Związku Gimnastycznego, w którym obecnie jest siedem zawodniczek należących do kadry narodowej – mówi Wioletta Stępień, dyrektor Zespołu Szkół Sportowych im. Janusza Kusocińskiego w Zabrzu.

Kategoria: Aktywna rekreacja