Nowe centrum wspinaczkowe zachwyca

środa 14 lipca 2021
Kiedyś kopalnia, dziś jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w mieście - Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Urządzając wnętrza nie zapomniano o historii tego miejsca. Otwarcie planowane jest na jesień. Koszty inwestycji wyniosły ponad 23 mln zł.

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych powstaje w budynkach dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark” w Bytomiu. Miłośnicy sportu znajdą tu nie tylko ściankę wspinaczkową, ale również siłownię, salę do crossfitu oraz strefę zewnętrzną z torami przeszkód, torem do jazdy na rolkach i rowerze. Obecnie trwają intensywne prace zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. Wartość całego projektu to ponad 23 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi aż 16 mln zł.

Górnicza historia

Nie zapomniano o górniczej przeszłości tego miejsca, nadając wnętrzu niepowtarzalny charakter. - W prowadzącym do sauny, siłowni i szatni przejściu zostały wykonane malowidła imitujące górniczy chodnik - mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom. Wchodzących do centrum przywita tradycyjne „Szczęść Boże”. Wnętrze to również graffiti źródełka, wizerunki górników, węgla, telefonu górniczego i wielu innych symbolicznych akcentów. Charakteru dodają drewniane obudowy. Wykonał je były górnik, który zajmował się tym na co dzień w kopalni. Nowoczesne elementy zostały specjalnie postarzone, aby dopełnić całość i tworzyć spójny charakter. Nie zapomniano również o górniczej szoli.

Wspinaczka dla małych i dużych

Atrakcje dla fanów wspinaczki i siłowni będą dostosowane do różnego stopnia zaawansowania. Powstała już boulderownia dla najmłodszych. Tu dzieci będą mogły stawiać swoje pierwsze kroki we wspinaczce. Powstanie również część rekreacyjna do wspinania z liną. Na pierwszym piętrze znajdzie się strefa funclimb dla dzieci oraz kolorowe, podświetlane graficznie ściany. Zaprawieni we wspinaczce będą mogli trenować na ścianach systemowych - kilterboard i beastboard. Gotowa jest już także siłownia wewnętrzna.

Strefa relaksu na zewnątrz

Na zewnątrz centrum powstał już m.in. wydzielony plac rekreacyjny, gdzie będzie można odpocząć na ławkach i leżakach. Dookoła placu i budynku miłośnicy biegów, roweru czy rolek będą mogli skorzystać z 250-metrowego toru. Powstanie również strefa parkour, strefa street workout z elementami w stylu Ninja Warrior. Na wyremontowanym murze oporowym pojawi się mural nawiązujący do historii kopalni i dziejów Bytomia.

Planowane otwarcie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu jest na jesień tego roku. Postęp prac można śledzić na profilu centrum na Fb.

Kategoria: Aktywna rekreacja