Przeplatane pyszności i wyprawa do Tajlandii

poniedziałek 15 maja 2023
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Kiedy: 
  • sobota 20 maja 2023
Gdzie: Katowice
Wasza pociecha uwielbia gotować, a może chce rozpocząć kulinarną przygodę? Zajęcia w Kids' Kitchen pomogą w realizacji pasji. Najmłodsi kucharze przygotują szaszłyki, a starsi sajgonki i spring rollsy.

Wiosna kojarzy się z relaksem na łonie natury, grillem w ogrodzie i zapachem szaszłyków. Najmłodsi kucharze na zajęciach w Kids' Kitchen przekonają się, ile frajdy można mieć z komponowania i nabijania na patyk różnorodnych składników. Na deser wyczarują jogurtową rozkosz z nasionami chia i musem z mango. Zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat.

Podróż do Tajlandii

Coraz bliżej wakacje, dlatego starsi adepci sztuk kulinarnych wyruszą do słonecznej Tajlandii. Spokojnie, turbulencji nie będzie - to podróż czysto kulinarna. Będzie trochę pikantnie, trochę słodko i mocno orientalnie. Dzieci przygotują sajgonki i spring rollsy. A ponieważ w brzuchu musi się dobrze ułożyć, to na deser będą owocowe crumble. Zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Warsztaty odbędą się 20 maja: w godz. 10.30-12.30 (młodsza grupa) oraz w godz. 13.30-15.30 (starsza grupa). Cena za dwugodzinne warsztaty wynosi 80 zł. Ilość miejsc ograniczona. Warto zapisać się już teraz, można to zrobić online. Dodatkowe informacje znajdziecie na stronie Kids’ Kitchen lub na fanpage’u Akademii na Facebooku.

Kids’ Kitchen mieści się przy ulicy Żwirki i Wigury 19 w Katowicach.

Kategoria: Wydarzenia