Marsze wszystkich świętych na śląskich ulicach

poniedziałek 30 października 2023
  • W wielu miastach organizowane są marsze i bale wszystkich świętych (fot. mat. pexels)
    W wielu miastach organizowane są marsze i bale wszystkich świętych (fot. mat. pexels)
Kiedy: 
  • wtorek 31 października 2023
Gdzie: Bytom Katowice
W całej Polsce organizowanych jest coraz więcej wydarzeń będących chrześcijańską odpowiedzią na Halloween. Na Śląsku dzieci mogą wziąć udział w marszach oraz balach wszystkich świętych, które odbędą się m.in. w Bytomiu i Katowicach.

Halloween to amerykańskie święto, które ma charakter rozrywkowy. Obchodzone jest dzień przed uroczystością Wszystkich Świętych – 31 października. W naszej kulturze święto ma coraz więcej zwolenników. Pojawia się wiele imprez z przebraniami za duchy, dynie i inne upiorne stworzenia. Dla kościoła katolickiego takie zabawy są kontrowersyjne. W odpowiedzi na nie pojawiają się bale i marsze wszystkich świętych. W naszym województwie również ich nie zabraknie.

„Wieczór Świętych” w Bytomiu

Tradycyjnie ulicami Bytomia 31 października będą maszerować święci. O godz. 19.30 w kościele Trójcy Świętej, znajdującym się tuż przy Rynku odbędą się nieszpory. Następnie procesja z relikwiami świętych i błogosławionych przejdzie do kościoła św. Jacka. Dzieci, które przebiorą się za dowolną postać świętego lub błogosławionego otrzymają nagrodę.

„Bal Wszystkich Świętych” w Katowicach

Zabawę zaplanowała bazylika w Katowicach-Panewnikach. „Bal Wszystkich Świętych” rozpocznie się wspólną modlitwą o godz. 16, a następnie uczestnicy przejdą do domu parafialnego na zabawę. Organizatorzy zachęcają do przebrania się za postać dowolnego świętego. Zapisy dostępne są przez formularz na stronie parafii.

Inne podobne wydarzenie odbędzie się w Siemianowicach Śląskich. O „Dniu Aniołów Heaven Wins” informację znajdziecie tutaj.

Kategoria: Wydarzenia