Spotkanie ze sztuką dla dzieci i rodziców
- sobota 24 lutego 2024 - sobota 25 maja 2024
To zajęcia dla rodziców i dzieci w wieku od 8 do 12 lat w Muzeum Śląskim w Katowicach. Warsztaty są przyjazne dzieciom o wysokiej wrażliwości sensorycznej, odbywają się z udziałem tłumacza polskiego języka migowego. Nie zabraknie materiałów dotykowych czy też obiektów sensorycznych.
Jak sztuka i nauka wzajemnie się podglądają?
W małych grupach (do 8 osób) uczestnicy za pomocą sztuki i działań twórczych odkryją, kim już są i nauczą się angażować swoją uwagę i ciało. Istotą zajęć będzie zrozumienie połączeń w ciele, mózgu, relacji z językiem sztuki, dzięki którym uczymy się z przyjemnością i zaangażowaniem. To propozycja dla dzieci i dorosłych, którzy nie boją się pytać. Mali i duzi dowiedzą się m.in. czy krewetki widzą więcej odcieni błękitu niż mógł widzieć Vermeer.
Piksel, akcja, plama i kropka
W programie znajdą się zajęcia: „Piksel” inspirowane sztuką redukcjonistów, portretami Chucka Close'a i wybranymi portretami z kolekcji Muzeum Śląskiego (24 luty), „Akcja” inspirowane sztuką gestu i abstrakcją emocjonalną, pracami Jacksona Pollocka i Tadeusza Kantora (23 marca), „Plama” inspirowane impresjonizmem, obrazami Williama Turnera, Claude`a Moneta oraz Władysława Podkowińskiego (27 kwietnia), „I kropka” synestezja Wasilliego Kandinskiego - teoria i praktyka w plastyce i ciele oraz spotkanie dla rodziców i pedagogów na temat neurologicznych aspektów zachowania, uczenia się i roli gier w edukacji dzieci prowadzone przez dr Jacka Francikowskiego z Uniwersytetu Śląskiego (25 maja). Ponadto od marca planowane są spacery sensoryczne. Zajęcia będą odbywać się w terenie z wykorzystaniem metod antropologii sensorycznej oraz techniki „field recording". Ich celem będzie poznanie krajobrazu za pomocą różnych zmysłów: obrazu, zapachu, dźwięku.
Warsztaty będą odbywać się w godz. 11-12 (plus swobodny czas na prace plastyczne według potrzeb dzieci) 24 lutego - „Piksel”, 23 marca - „Akcja”, 27 kwietnia - „Plama”, 25 maja - „I kropka” w Muzeum Śląskim w Katowicach (ul. T. Dobrowolskiego 1). Obowiązują zapisy: d.stanosz@muzeumslaskie.pl . Bilety w cenie: 9 zł – dziecko, 1 zł – opiekun, są dostępne online.
Zobacz także
W wakacje często szukamy nowych atrakcji na świeżym powietrzu. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych, naszym zdaniem, bezpłatnych placów zabaw w okolicy. Wśród nich inspirowane naturą, z eksperymentami naukowymi, a także z ciekawą okolicą idealną na spacer i aktywną rekreację.