Bączki i kręciołki powstaną podczas warsztatów zabawkarskich

czwartek 9 maja 2024
  • Udział w warsztatach to koszt tylko 1 zł - od osoby (fot. mat. organizatora)
    Udział w warsztatach to koszt tylko 1 zł - od osoby (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • sobota 11 maja 2024
Gdzie: Gliwice
Warsztaty towarzyszą wystawie „Zofia Stryjeńska – tajemnicze i radosne opowieści”. Podczas zajęć dzieci i dorośli spróbują dziedzin, w których swego czasu królowała Zocha. Tym razem powstaną tradycyjne zabawki – bączki i wirki.

Zofia Stryjeńska to zdecydowanie najwszechstronniejsza artystka polskiego dwudziestolecia międzywojennego – malarka, rysowniczka, graficzka, ale też projektantka – tkanin, zabawek, kostiumów, mebli. W Muzeum w Gliwicach można zobaczyć wystawę poświęconą jej twórczości - „Zofia Stryjeńska – tajemnicze i radosne opowieści”. Wystawie towarzyszą warsztaty. Najbliższe trzecie spotkanie odbędzie się 11 maja.

Zbuduj zabawkę z dawnych lat

Zofia Stryjeńska w swoich projektach zabawek chętnie nawiązywała do tradycji i ludowości. Podczas spotkania uczestnicy wrócą na chwilę do czasu beztroskich dziecięcych aktywności, podczas których nawet patyk, sznurek i stary guzik zachęcały do beztroskiej zabawy. Wirujące bączki, oraz furkoczące, zmieniające kolory kręciołki od zawsze pobudzały wyobraźnię, cieszyły oczy. Na warsztatach powstaną tradycyjne zabawki. Uczestnicy pomalują je farbą i nauczą się jak wprawiać w ruch wirowy drewniane kółeczka. Zajęcia poprowadzi Anna Koblak – twórczyni ludowa, na co dzień związana z Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Warsztaty odbędą się 11 maja o godz. 11, 13 lub 15 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) w Gliwicach. Zajęcia dla dzieci (od lat 5) z opiekunami, młodzieży i dorosłych. Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu: 783560006. Liczba miejsc jest ograniczona. Bilety są w cenie 1 zł – od osoby. Informację znajdziecie na stronie Muzeum

Kategoria: Wydarzenia