Cała Polska będzie czytać „Lalkę” Bolesława Prusa

poniedziałek 17 sierpnia 2015
  • Narodowe Czytanie odbędzie się w tym roku po raz czwarty (fot. mat. MBP w Żorach)
    Narodowe Czytanie odbędzie się w tym roku po raz czwarty (fot. mat. MBP w Żorach)
Kiedy: 
  • sobota 5 września 2015
W sobotę 5 września w całej Polsce odbędzie się 4. edycja akcji Narodowe Czytanie zainicjowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na Śląsku do akcji przyłączą się Żory i Racibórz.

W ubiegłym roku w niemal 2 tysiącach miejscowości w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W tym roku będzie to literackie arcydzieło Bolesława Prusa  - „Lalka”. Przeczytają ją w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach: prezydent miasta Waldemar Socha, doradca prezydenta Anna Ujma, dyrektor Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych Jacek Arasim oraz radni i kierownik Kina na Starówce Jolanta Hrycak.  W programie także inscenizacja „Lalki” w reżyserii Eslama Mahmoud, w której wystąpi grupa teatralna PLEG-Art.
Ponadto w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach od września do grudnia będzie można podziwiać wystawę lalek pt. „BiblioteLALKA”,  z kolekcji Magdaleny Mroczek-Stachowiak.

W akcji Narodowe Czytanie weźmie udział także Zamek Piastkowski w Raciborzu. Głośne czytanie powieści odbędzie się w miejscu starej wozowni, gdzie w wakacyjne soboty odbywają się koncerty w ramach cyklu Piosenki na zamku czar. Czytać będą artyści Teatru Amatorskiego działającego przy Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Czytanie w obu miejscach rozpocznie się o godz. 17. W obydwu będzie też możliwość przybicia okolicznościowej pieczęci przesłanej przez Biuro Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta RP w Warszawie na swoich prywatnych egzemplarzach „Lalki”. Pieczątkę będzie można zdobyć także po zakończeniu wydarzenia, w Bibliotece Centralnej w Żorach (os. Pawlikowskiego PU-13).

Więcej informacji znajduje się na stronie http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/lalka/o-projekcie/

Kategoria: Wydarzenia